چرا بازی با شن خوب است

 از منظر کاربردی شن ها می توانند اسباب بازی به حساب بیابند زیرا بازی با شن به رشد حسی و حرکتی، ذهنی، عاطفی و اجتماعی کودکان کمک می کند و حتی نوعی آرامش درونی به آنها می دهد. در واقع بازی و لمس شن مهارت های اساسی و پایه ای را در فرزندان تقویت می کند. دقیقا مثل بازی با شن ها در ساحل. شن های ساحل دریا همیشه و در همه سنین برای ما جذاب بوده و هست. تقریبا اکثر ما خاطرات شیرینی از بازی با شن های ساحل دریا داریم. خلاقیت همراه با تقویت ماهیچه های ظریف دست کودکان از ویژگی های بارز با شن ها می باشد و کودکان ساعت ها می توانند، از این سرگرمی لذت ببرند.

چرا بازی با شن خوب است

تقویت جنبه حسی

بازی با شن حس لامسه را تحریک می کند بدین معنی که نوع بافت شن برای کودک متفاوت است. علاوه بر آن وقتی چشمان کودک شن ها را تعقیب می کند که از میان انگشتانش یا غربال و قیفی که در دست دارد سرازیر می شود، حس بینایی او تحریک و تقویت می شود.

تقویت جنبه حرکتی

بازی در میان شن، حرکات ظریف دست و حس جهت یابی چشم و دست کودک را تحریک و تقویت می کند. مثل وقتی فرزندتان سطل کوچکی را پر از شن و دوباره آن را خالی می کند یا در ظرف کوچک دیگری سرازیر می کند، از بیل کوچکی که در اختیار دارد استفاده می کند، ماشین های کوچولوی اسباب بازی را روی شن ها حرکت می دهد، با یک شاخه کوچک درخت روی شنها چیزی رسم می کند یا … .

بیشتر وقت ها، کودکان در حالت نشسته روی پاها در میان شن ها بازی می کنند که در این حالت باید تعادل خود را حفظ کنند و گاهی هم باید حرکات سریعی برای حفظ تعادل خود انجام دهند مثل هنگامی که دستش را دراز می کند تا اسباب بازی ای را بر دارد  دست دیگر را روی زمین قرار می دهد تا نیفتد.

تقویت جنبه شناختی

شن ها وسیله بسیار مناسبی برای پرورش تخیل هستند. از آنجایی که به شکل های متفاوتی امکان بازی با شن هست کودکان می توانند در همان لحظه فعالیت هایی را بر اساس  الهامات خود طراحی کنند. مثلا می توانند در همان لحظه تصمیم بگیرند با شن ها کوه بسازند، کیک درست کنند، با قالب های کوچک اشیا مختلف بسازند یا چیزها را در شن فرو ببرد و آنها را دفن کنند.

در بازی با شن کودکان می توانند برای فعالیت های خود استراتژی تعیین کنند یعنی فعالیت های خود را طراحی و به آنها جهت و هدف دهند. مثلا چگونه غربال را تکان دهند برای اینکه شن ها از میان آن سرازیر شوند یا مقدار آبی که لازم است برای ساختن قلعه به شن اضافه شود. همچنین با قاشق یا فنجان هایی اندازه گیری که در اختیار او گذاشته می شود می توانند مقوله هایی در باب ریاضیات را تمرین کنند مثل: در یک فنجان چه تعداد قاشق شن جای می گیرد یا به ترکیب شن و آبی که درست کرده، 3 فنجان یا1/5  قاشق شن اضافه کند.

​تقویت جنبه عاطفی

هنگامی که کودک به تنهایی روی شن ها می نشیند و با آنها بازی می کند، ارباب بازی است و اوست که تصمیم می گیرد چه کاری انجام دهد که به این ترتیب استقلال خود را تقویت می کند. از طرف دیگر استدلال هایش به او احساس افتخار می دهد که نتیجه آن بالا رفتن سطح اعتماد به نفس است.

تقویت جنبه اجتماعی

هنگامی که دو کودک با یکدیگر شن بازی می کنند باید تقسیم کردن، اختلاف نظر و مذاکره کردن برای آنکه بازی شان پیش برود را یاد بگیرند که به معنی رشد مهارت های آنهاست.

نکات بهداشتی

  • اگر حیوان خانگی دارید یا جعبه شن در فضای باز قرار دارد حتما روی آن را بپوشانید تا مورد استفاده حیوان خانگی یا حشرات و هوای آلوده قرار نگیرد.

  • هر سال شن ها را تعویض کنید. شنی انتخاب کنید که مخصوص جعبه شن و بازی است زیرا ریزی و ملایم بودن آن  برای دستکاری کودکان و ساخت و ساز مناسب است.

  • در تابستان 2 یا 3 بار شن ها را ضد عفونی کنید.

  • فرزند خود را عادت دهید قبل و بعد از شن بازی دستهایش را بشوید.

M.R.F2000
M.R.F2000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایتمان استفاده می کنیم. با مشاهده این وب سایت، شما برای استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من