بازی های مناسب کودکان از 0 تا 2سالگی

بازی های مناسب کودکان از صفر تا دو سالگی

بازی و صنایع دستی  ، فعالیت ها و کاردستی های یادگیری چند بعدی به رشد و توسعه ذهن کودک شما کمک می کند. به کودک نوپای خود کمک کنید تا با بازیگوش و کاردستی بازی ، عشق به یادگیری در خودش به وجود بیاورد.

فعالیت های ساده و تکراری ممکن است از نظر شما خسته کننده ذهن باشد ، اما برای یک کودک نوپا ، آنها سرگرم کننده هستند و همچنین فرصت خوبی برای کشف چیز های جدید برای کودک می باشد . ربکا شراگ هرشبرگ ، نویسنده کتاب این چنین می گوید:

کودکان نوپا از بازی های ساده جذاب و تعاملی بیشترین چیز را می آموزند.

هنگامی که والدین و فرزندان با هم بازی می کنند ، هدف این است ارتباط بین والدین و فرزند تقویت شود و تعامل را یاد بگیرند، که پایه و اساس همه کارها حتی در بزرگسالی کودک می باشد  است . به ویژه در یادگیری. مهمترین کاری که والدین می توانند انجام دهند تشویق احساس راحتی و امنیت هنگام بازی با کودک است. به این ترتیب کودک آزاد است که خودش کارها را حل کند.

کودکی که متولد می‌شود، مجموعه‌ای از توانایی‌های خارق العاده را با خودش می آورد؛ توانایی‌هایی که در ارتباط با پدر و مادر و دنیای بیرون،می باشد . بازی و مشارکت پدر و مادر با کودک خود یکی از راه‌های کلیدی و بسیار مهم برای شکوفایی استعداد و رشد صحیح اوست؛ راهی که از همان بدو تولد به روی پدر و مادر باز است و می توانند فرزند خود را باهوش و خلاق بار بیاورند.

بازی می‌تواند خیلی ساده و با وسایل در دسترس شکل بگیرد و بسیار هم لذت‌بخش و مفید باشد. بازی‌هایی که هم به تقویت توانایی‌های جسمانی، شناختی و پرورش خلاقیت او کمک می‌کنند،

نوزاد 0 تا 3 ماهه

 • دستان نوزادتان را بگیرید، صورت او را روی صورت خود قرار دهید و دست‌هایش را روی صورت‌ خود بکشید. روزی یک بار این حرکت را با نوزاد خود انجام دهید و این کار را همراه با شعر خواندن انجام دهید تا هم او احساس امنیت کند هم حس لامسه و شنوایی‌ کودک خود را تقویت کنید.

 • نوزاد را در حالت‌های مختلف بخوابانید و او را نوازش کنید و با او حرف بزنید تا او هم نسبت به شما واکنش نشان دهد. او نیاز دارد که در طول روز حدود 30 دقیقه روی شکم خود بخوابد تا بتواند بغلتد و قدرت کنترل گردن خود را به دست آورد. برای اینکه نوزادتان در این وضعیت بماند، او را روی تخت، به روی شکم بخوابانید و خودتان هم رو به روی او بنشینید و حرف بزنید یا شعر بخوانید تا توجه‌اش به شما جلب شود یا کتابی که تصاویر دارد را جلوی او باز کنید تا رنگ‌های کتاب او را سرگرم کند. اما جوری نباشد که خسته شود و هر زمان که احساس کردید خسته شده است بگذارد استراحت کند .

نوزاد 3 تا 6 ماهه

نوزاد در این سن چزئی تر به دنیای اطرافش دفت می کند پس در نتیجه بازی‌هایی برای او مفید خواهد بود که به این شناخت کمک بیشتری کند.

 • کودک را روبه روی خود نگه دارید و با او حرف بزنید و ماجراهای جذاب را برایش تعریف کنید! این کار باعث می شود حس شنوایی او تقویت شود.

 • بر خلاف تصور سنتی، بازی با آینه برای نوزادان 3 تا 6 ماه مفید است؛ وقتی که کودک خود را در آینه می‌بیند، درست مثل این است که فکر می کند با کودک دیگری هم‌بازی شده است. فرزندتان را جلوی آینه ببرید و با انگشت روی آن بزنید و اسمش را صدا کنید یا روی دیوار نزدیک به زمین آینه‌ای نصب کنید تا وقتی او را روی شکم می‌خوابانید خود را ببیند و سینه‌خیز رفتن را تمرین کند.

 • اسباب‌بازی‌های دا دار و اهنگین بهترین وسایلی هستند که مناسب این سن هستند؛ خصوصا آن‌هایی که با ضربه زدن یا لمس به صدا در می‌آیند.

 • اواخر پنج یا شش‌ماهگی، با تکان دادن جغجغه ، فرزندتان را به حرکت کردن به جهت های مختلف تشویق کنید. او را روی زمین بخوابانید و با حرکت دادن اسباب‌بازی‌ها و خواندن شعر، او را تشویق کنید که حرکت کند و به سمت شما بیاید.

نوزاد 7 تا 9 ماهه

 • بیشتر کودکان در این سن آغاز به نشستن می‌کنند ، به همین علت شما می‌توانید بازی‌هایی با او انجام دهید که به او برای این کار کمک کند.

 • نوزاد در این سن نیاز به لمس کردن وسایل دارد.

 • تعدادی کتاب و اسباب‌بازی را داخل یک بسته قرار دهید و آن را با کاغذ رنگی کادو کنید ، بعد با دست زدن وصحبت کردن با او ، فرزندتان را تشویق کنید بسته را باز کند و وسایل داخل جعبه را برایش نام ببرید.

 • زمانی که کودکتان را به حمام میبرید تمام اسباب‌بازی‌های نرم و انعطاف‌پذیر یا اسباب بازی های مخصوص حمام را جمع کنید و داخل یک لگن بریزید و او را هم داخل لگن بنشانید در حین بازی حس لامسه فرزندتان تقویت می‌شود و از سوی دیگر چون تمام اسباب‌بازی‌هایش را یک‌جا می‌بیند، می‌تواند تفاوت‌های آن‌ها را از نظر رنگ، اندازه و جنس درک کند.

کودک 10 تا 15 ماهه

 • در این سن کودک نیاز به حرکت دارد. او شروع به حرکت با دست و پا می‌کند و در آستانه یک‌سالگی می تواند بایستد و اولین قدم‌ها را بر می‌دارد؛ شما می‌توانید بازی‌هایی با او انجام دهید که این حرکات را در او تقویت کند. هم‌چنین کودک یاد می‌گیرد از دستانش به صورت هدف‌دار استفاده کند.

 • کودکتان در این سن به کشف اتفاقات جدید علاقه زیادی دارند و این کار به رشد خلاقیت آن‌ها کمک می‌کند.

 

کودک دو ساله

کودکان دو ساله همچنان در تلاش این هستند که بدانند جهان چگونه کار می کند ، بنابراین هنگامی که به دنبال بازی برای فرزند خود هستید ، از بازی هایی با قوانین پیچیده وسخت صرف نظر کنید.

تووا کلاین ، مدیر مرکز رشد کودک نو پا Barnard و نویسنده کتاب “چگونه کودکان نوپا رشد می کنند” ، می گوید:

بهترین بازی ها برای کودکان 2 ساله ، بازیهایی است که در آنها خلق می شود ، معمولاً با والدین ، ​​کودک بزرگتر یا بزرگسال دیگر.این می تواند درگیر یک بازی تخیلی با یک مجموعه چای ، غلتاندن توپ به اطراف یا ساختن با بلوک باشد. هرگونه آیتم های باز مانند بلوک به کودکان نوپا امکان ایجاد بدون قانون را می دهد. بازی ها نباید در این سن درست یا غلط باشند. آنها فقط باید سرگرم کننده باشند.

همچنین او پیشنهاد می کند که

کودکان نوپا دامنه توجه زیادی ندارند و بسیاری هنوز مفهوم اشتراک گذاری را درک نکرده اند ، بنابراین بازی کردن بازیهایی که به نوبت انجام می شود می تواند مفید باشد.” “برای جلوگیری از خستگی ، مراقب باشید کسی بیش از حد منتظر نماند.

 • اگر فرزندتان هم‌بازی هم سن‌وسال ندارد، با همراهی او و عروسک‌هایش، قایم‌باشک بازی کنید. این کار ذهن او را جست‌وجوگر و کنجکاو می‌کند.

 • از آنجایی که در دو سالگی کودک از شیر گرفته می‌شود و هم ممکن است آموزش دستشویی رفتنش را شروع کنید، برای اینکه این کارها روزمره را به طور غیر مستقیم به او یاد بدهید، می‌توانید از عروسک‌های فرزندتان کمک بگیرید؛ مثلا با یکی از عروسک‌های مورد علاقه او وارد گفت‌وگو شوید و از او بخواهید هر موقع دستشویی داشت بگوید. به این شکل فرزندتان رفتار صحیح را با آنچه شما با عروسک اجرا کرده‌اید، همانندسازی می‌کند.

 
M.R.F2000
M.R.F2000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایتمان استفاده می کنیم. با مشاهده این وب سایت، شما برای استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من