تقویت مهارت‌های کودک، با ساده‌ترین و جذاب‌ترین بازی‌ها

در این مقاله ما به بهترین بازی‌هایی که باعث تقویت مهارت‌های کودک شما می‌شوند می‌پردازیم. بهترین زمان آموزش به کودکان، آموزش حین بازی است. بچه‌ها هنگام بازی کردن ناخودآگاه توانایی‌های خود را ارتقا می‌دهند و کم‌کم آماده ورود به مدرسه و جامعه بزرگتر می‌شوند. توانایی‌ها و مهارت‌هایی که از کودکی تا همیشه با آنها خواهد بود. مهارت‌های کودکان به دو بخش مهارت‌های ظریف و مهارت‌های درشت تقسیم می‌شوند. اگرچه این مهارت‌ها در کودکان با سرعت‌‌های متفاوتی رشد می‌کنند اما رصد کردن پیشرفت این مهارت‌ها و توانایی کودکان بر عهده والدین است. آنها برای به دست آوردن مهارت‌های ظریف مانند بستن بند کفش، قیچی کردن و نگه داشتن سر مداد بسیار تلاش می‌کنند و نیاز به تقویت مهارت‌های درشت خود مثل استقامت عضلانی، حفظ تعادل، هماهنگی، یادگیری بدنی و… دارند. یکی از اصلی‌ترین وظایف والدین نظارت بر مهارت‌های کودکان و تقویت آنها با ساده‌ترین کارهاست. شاید در ابتدا این مهارت‌ها ساده و بی‌اهمیت به نظر بیایند اما اثربخشی آنها در دوران بزرگسالی کودک بسیار چشمگیر است. 

بهترین بازی‌ها برای تقویت مهارت‌های کودکان

اگر مهارت‌های کودک شما نیاز به کمی بهتر شدن دارند، ما اینجا مجموعه‌ای از بهترین بازی‌ها را جمع‌آوری کرده‌ایم. ادامه مطالب را از دست ندهید.

خمیر بازی و سفالگری

خمیر بازی و سفالگری

خمیر بازی، یکی از مهمترین بازی‌های حسی کودکان است که به مرور باعث تقویت مهارت‌های کودک و بهبود مهارت دست‌ورزی او می‌شود. گل رس نیز به دلیل سفتی بالای آن گزینه بسیار خوبی برای تقویت عضلات دست آنهاست. از کودکتان بخواهید گل و خمیر را ورز دهد، با آن توپ، کرم و مار درست کند و حتی با قیچی آنها را برش دهند. خمیر بازی و سفالگری به جز اینکه لحظات فوق‌العاده‌ای را برای کودک شما خلق می‌کند، مهارت‌های او را هم ارتقا می‌بخشد، خشم و ناراحتی‌اش را تخلیه می‌کند و حس آرامش را برای او به ارمغان می‌آورد. به خاطر داشته باشید در اولین برخوردهای کودک با خمیر برای او قانون نگذارید. اجازه دهید هرجور که دوست دارد با خمیر بازی کند.

نقاشی کردن

نقاشی کردن

برای تقویت مهارت‌های کودک خود نقاشی کشیدن را انتخاب کنید. نقاشی کشیدن علاوه بر تقویت خلاقیت کودک باعث هماهنگی بین چشم و دست او می‌شود. کودک تلاش می‌کند تصورات ذهنی خود را با هنر و رنگ‌ها بر روی کاغذ بیاورد و همین کار باعث تقویت قدرت خلاقیت او می‌شود. اجازه دهید فرزندتان انواع نقاشی کشیدن را تجربه کند. رنگ انگشتی بگیرید تا  از دستش استفاده کند یا حتی خود را رنگی کند. نقاشی با قلم مو فرصت استفاده از یک ابزار و کنترل بر روی آن را به او می‌آموزد. نقاشی‌های برجسته، نقاشی او را حسی می‌کند. بوها را دست کم نگیرید. بر روی نقاشی او دانه‌های قهوه، پوست پرتقال، شکر و… بچسبانید. سعی کنید با خلاقیت خودتان کودک را با تمام حواسش درگیر کنید.

بازی با اسفنج

بازی با اسفنج

یک بازی ساده برای تقویت عضلات دست کودک بازی با اسفنج است. دوتا سطل و یک اسفنج تمیز تنها چیزی است که به آن نیاز دارید. یکی از سطل‌ها را آب کنید و از کودکتان بخواهید اسفنج را در سطل آب خیسانده و با فشردن آن در سطل دیگر، آب را به سطل خالی منتقل کند. از آنجا که کودکان بازی کردن با آب را دوست دارند با میل و رغبت برای این بازی زمان خواهند گذاشت. تداوم این کار باعث تقویت عضلات دست و بازوهای کودک می‌شود.

مسابقه برنج

مسابقه برنج

بین خود و فرزندتان مسابقه برنج بگذارید. یک مشت برنج را بین دو کاسه تقسیم کنید. هر کدام از شما باید یه کاسه خالی و یک موچین هم داشته باشد. قانون مسابقه انتقال دانه‌های برنج به کاسه خالی به وسیله موچین است. مسابقه آغاز می‌شود و اولین نفری که تمام برنج‌ها را به ظرف خالی منتقل کند برنده است. دقت کنید اگر در ابتدا کار با برنج برای او سخت است از دانه های بزرگتر و یا مهره‌ها استفاده کنید. این بازی علاوه بر تقویت مهارت ارتباط چشمی و دست باعث افزایش تمرکز کودکان نیز می‌شود. در آخر تشویق را فراموش نکنید و اجازه دهید هر از گاهی، کودک باخت را تجربه کند. 

آب بازی با قطره چکان

آب بازی با قطره چکان

یک چهارم یک فنجان را از آب پر کنید. به کودک خود یک فنجان خالی با یک قطره چکان و یا سرنگ تمیز دهید. از اون بخواهید به وسیله قطره‌چکان یا سرنگ‌، آب را به لیوان خالی منتقل کند. می‌توانید تعداد فنجان‌ها را زیاد کنید و کمی رنگ به آنها اضافه کنید. با این کار آزمایش جذاب ترکیب رنگ‌های مختلف با هم را نیز انجام خواهید داد.

باغبانی و کاشت گیاهان

یک چهارم یک فنجان را از آب پر کنید. به کودک خود یک فنجان خالی با یک قطره چکان و یا سرنگ تمیز دهید. از اون بخواهید به وسیله قطره‌چکان یا سرنگ‌، آب را به لیوان خالی منتقل کند. می‌توانید تعداد فنجان‌ها را زیاد کنید و کمی رنگ به آنها اضافه کنید. با این کار آزمایش جذاب ترکیب رنگ‌های مختلف با هم را نیز انجام خواهید داد.  باغبانی و کاشت گیاهان

برای کارهای باغبانی روی کودکان خود حساب کنید. برای او تجهیزات مخصوص باغبانی کودک را خریداری کنید و با هم به باغبانی بپردازید. جابه‌جا کردن نهال‌ها، بیل زدن، کاشتن گل، گذاشتن نهال‌ها در گودال و سایر کارهای باغبانی در کنار همه مزایای حضور در طبیعت و خاک‌بازی، باعث بهبود مهارت‌های دستی، هماهنگی دست و چشم و تقویت عضلات کودک می شود.

بازی بولینگ

بازی بولینگ

همان تیله‌بازی قدیم! (توجه کنید که این روزها تیله‌ها جز اسباب‌بازی‌‌های پرخطر برای کودکان شمرده می‌شوند.). بولینگ از بازی‌های است که بچه‌ها حسابی از آن لذت می‌برند. به دلیل ماهیت بازی بولینگ، تمام بدن کودکان با آن درگیر خواهد شد. باعث حفظ تعادل، هماهنگی، انعطاف‌پذیری، هماهنگی چشم و دست و از همه مهمتر باعث افزایش تمرکز می‌شود. کودک همه حواس خود را به کار می‌گیرد تا بتواند با توپ، تمام پین‌های بولینگ را هدف قرار دهد. می‌توانید مجموعه بولینگ خانگی مخصوص کودکان را تهیه کنید و اگر سن کودک شما مناسب حضور در سالن‌های بولینگ است، هر از گاهی به سالن‌های بولینگ سر بزنید. این بازی علاوه بر بهبود مهارت‌ها، حسابی کودک شما را سرگرم نگه می‌دارد.

بازی لی‌لی

بازی لی‌لی

لی‌لی سال‌هاست که بازی مورد علاقه بچه‌هاست. ایجاد تعادل، تحرک بالا، هماهنگی و حتی پیروی از ریتم پریدن، تک‌به‌تک باعث ارتقا مهارت کودکان است. بچه‌ها طبق الگویی که بر روی زمین کشیده می‌شود مسیر را طی می‌کنند و به انتها می‌رسند. با کشیدن الگوهای متفاوت جذابیت این بازی را دو چندان کنید.

 

کودکی، مهمترین دوران زندگی هر فردی است. در اولین سال‌های زندگي، رشد مهارت‌هاي حرکتي ظريف و درشت، يکي از موضوعات مهم در رشد مهارت‌های حرکتی بنيادی است. اگر کودکی به نقاشی کردن بی‌میل و رغبت است احتمال دارد مهارت‌های انگشتی را آموزش ندیده باشد. اگر نوشتن تکالیف برای او سخت است احتمالا مهارت قلم به دست گرفتن را به خوبی یاد نگرفته است و هزاران مثال دیگر که ریشه در همین کودکی دارد. با کمی دقت در مهارت‌ های کودک و انجام بازی‌های شاد و جذاب هم مهارت‌های فرزندتان را ارتقا دهید و هم لحظات جذابی را به او هدیه کنید. 

M.R.F2000
M.R.F2000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایتمان استفاده می کنیم. با مشاهده این وب سایت، شما برای استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من