آیا اصلاً باید در خانه موهای کودک خود را کوتاه کنید؟

کوتاه کردن موی بچه‌های کوچک در خانه کار سختی نیست. اما هرچه آنها بزرگ‌تر می‌شوند این کار هم پیچیده‌تر می‌شود. در دوران قرنطینه‌ی ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹ و اجبار به رعایت فاصله‌ای اجتماعی، دیر یا زود شاهد کپه‌ای موی آشفته خواهید بود که باید مرتب شوند. اگرچه خیلی از افراد در آرایشگری مهارت ندارند، اما اگر بتوانید به طرز ماهرانه‌ای با قیچی کار کنید بقیه‌ی مراحل کار چندان سخت نیست. اگر می‌خواهید نکاتی را درباره اصلاح موی کودکان بدانید که حتی فکرش را هم نمی‌کردید، از شما دعوت می‌کنم تا پایان با من همراه باشید. قول می‌دهم چیزهایی که قرار است یاد بگیرید شما را هیجان‌زده خواهند کرد.

آیا اصلاً باید در خانه موهای کودک خود را کوتاه کنید؟

اگر بیش از حد برای این کار اضطراب دارید، به شرطی که شرایط جامعه غیرعادی نبود پیشنهاد می‌کردم به یک سالن آرایشگری مراجعه کنید. درست است. این اصلاً ایده‌ی خاص و دور از ذهنی نیست اما نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه داشت این است که بچه‌ها معمولاً به طور غیرقابل پیش‌بینی حرکت می‌کنند. در نتیجه شما حتماً باید آرایشگاهی را انتخاب کنید که در اصلاح موی کودکان تجربه کافی داشته باشد. گاهی اوقات پدر و مادرها از نزدیک کردن هرگونه وسیله تیز در اطراف کودکان ترس دارند، چه برسد به قیچی! اما اگر شما علاقه داشته باشید خودتان موی فرزندتان را کوتاه کنید و از اعتماد به نفس کافی برای این کار برخوردار هستید می‌توانید با احساس آرامش و امنیت این کار را انجام دهید. ماشین‌ها و لوازم اصلاح گوناگونی به بازار آمده‌اند که به شما این امکان را می‌دهند که مو را به اندازه‌ی دلخواه کوتاه کنید. بنابراین اگر در کار کردن با شانه و قیچی دو دل هستید می‌توانید ابزارهای دیگر را امتحان کنید.

نکاتی برای کوتاه کردن موهای کودک در خانه

به عنوان یک تازه کار، ممکن است در کوتاه کردن موی فرزندتان کمی ناوارد باشید. بنابراین در اینجا چند نکته مفید را برایتان فهرست می‌کنم.

۱. فیلم های آموزشی را تماشا کنید

هیچ چیزی مانند یک ویدیوی آموزشی نمی‌تواند شما را به بهترین پدر یا مادر آرایشگر دنیا تبدیل کند! پدر و مادرهایی هستند که در صفحات و کانال‌های خود در فضای مجازی تجربیاتشان درباره‌ی بچه‌داری و فرزند پروری را به اشتراک می‌گذارند. در این ویدیوها می‌تواند توصیه‌های خوبی در مورد نحوه کوتاه کردن موهای بچه‌ها و مشکلات مراقبت از آنها را پیدا کنید. فیلم‌ها دیدگاه منحصر به فرد و جزئیات کاملی در مورد درست انجام دادن کار را به نمایش می‌گذارند. با دیدن ویدیوی آموزشی گیج و سردرگم نمی‌شوید زیرا همه چیز را خیلی واضح و مشخص می‌بینید. همچنین در این ویدیوها علاوه بر آشنایی با تکنیک‌ها و روش‌های کوتاه کردن موی کودک، با انواع مختلف مدل مو و نحوه انتخاب مدل مناسب فرزند خودتان آشنا می‌شوید.

۲. از ابزار مناسب استفاده کنید

مرز بین یک اصلاح تر و تمیز با یک افتضاح خجالت آور، ابزار مناسب است! می‌توانید به صورت آنلاین قیچی مخصوص کوتاه کردن مو و ابزارهای مناسب دیگر برای از بین بردن موهای زائد را سفارش دهید. قیچی آشپزخانه یا خیاطی شما برای کارهای دیگری ساخته شده‌اند پس انتظار نداشته باشید به همان زیبایی که با آنها سفره آرایی می‌کنید یا پارچه می‌برید، اثر هنری درخشانی روی سر فرزندتان خلق کنید! ابزار مناسب برای هر نوع و جنس مویی متفاوت است. به عنوان مثال اگر موی فرزندتان وز دار است قیچی دندانه‌دار ابزار مناسب کار شماست. این قیچی‌ها برای مبتدیان ایده‌آل هستند و دانشجویان آرایشگری نیز در ابتدای دوره معمولاً از همان‌ها استفاده می‌کنند. علاوه بر این به شانه‌ی دندانه پهن و دندانه ظریف نیز احتیاج دارید تا موها را برای چیده شدن آماده کنید. یک بطری اسپری، پیش‌بند و سشوار نیز از دیگر ابزارهای ضروری هستند.

۳. سرگرم نگهشان دارید

بی حرکت ماندن، رمز اصلی موفقیت در هر نوع اصلاح مو است! دردسر اصلی پدر و مادر در اصلاح موی فرزند خود این است که بچه‌ها ثابت و بی‌حرکت نمی‌نشینند. بهترین راه برای ثابت نشاندن بچه‌ها این است که حواسشان را به چیزی مانند تبلت یا اسباب بازی مورد علاقه‌شان که می‌تواند مدتی توجه آنها را جلب و آنها را سرگرم کند پرت کنید. تماشای فیلم یا بازی کردن با تبلت آنها را به اندازه کافی سرگرم می‌کند تا شما بتوانید بدون هیچ زحمتی موهایشان را کوتاه کنید. از دادن خوراکی، به‌خصوص خوراکی های چسبناک مانند آب‌نبات، برای ثابت نشستن بچه‌ خودداری کنید چون بعد از دو سه دقیقه خوراکی تبدیل به یک توپ مو شده که موهای چیده شده به آن چسبیده‌اند!

۴. از حرفه‌ای‌ها کمک بگیرید

اگر مجبورید در شرایط قرنطینه و به خاطر رعایت فاصله اجتماعی یا در دل تعطیلات یا سفر که به آرایشگاه دسترسی ندارید خودتان موهای بچه را کوتاه کنید، همیشه می‌توانید با یک شخص واردتر مشورت کنید و از او کمک بگیرید. تا همین چند سال پیش پدربزرگ‌ها سر بچه‌ها و حتی نوه‌های خود را در خانه اصلاح می‌کردند. می‌توانید نکاتی را از آنها بپرسید. شما به جزئیات ساده و دقیقی نیاز دارید که بین کوتاه کردن و خراب کردن موی کودک تفاوت زیادی ایجاد می‌کنند. شما، به‌خصوص در دفعات اول که کم‌تجربه‌تر هستید، به کمک نیاز دارید و این فقط از عهده‌ی یک حرفه‌ای ساخته است. همچنین می توانید به انجمن‌های آنلاین بروید و سوالات خود را از کاربران بکنید و مشاوره بگیرید.

۵- به کودک اجازه‌ی انتخاب بدهید

اگر به کودک اجازه دهید نظراتش را آزادانه ابراز و فرایند اصلاح را هدایت کند، عاشق اصلاح می‌شود و خیلی بیشتر و مؤثرتر همکاری می‌کند. قبل از تصمیم‌گیری در مورد نوع مدل مو، نظر کودک را هم بپرسید و در صورت نیاز این کار را در طی فرایند اصلاح نیز انجام دهید تا او نیز عملاً درگیر شود و کمتر بازیگوشی کند. اگر آنها چیزی را دوست ندارند، آنچه را که احساس می‌کنید برایشان خوب است تحمیل نکنید. به احتمال زیاد خیلی از پدر و مادرها دوست ندارند موی پسرشان را تاج خروسی یا بلوند کنند. اما اگر خود بچه‌ها این کار را دوست دارند بهتر است به آنها حق انتخاب بدهید مگر اینکه با مقررات مدرسه‌شان در تضاد باشد. در زمان قرنطینه امتحان کردن ایده‌های عجیب و غریب هیچ ضرری ندارد. حتی خنده‌دارترین و مسخره‌ترین ایده‌ها!

۶. با سرعت مطمئن اصلاح کنید!

شما هنوز آنقدر حرفه‌ای نیستید که بتوانید چشم بسته راه خود را از میان انبوه موهای آشفته فرزندتان پیدا کنید. پس سرعت خود را کم کنید. در فرایند کوتاه کردن موی بچه ممکن است جایی اشتباه کنید، یا به خاطر عجله خط موی کنار گوش را خراب کنید. صاف و یک‌دست کردن موها برای بهتر قیچی خوردن نیازمند تمرین است، بنابراین آرام و محتاط باشید. راه درست میان‌بر ندارد و شما باید با تمرین و خیلی آرام آرام این کار را یاد بگیرید. البته این به آن معنا نیست که آنقدر آهسته پیش بروید که حوصله بچه سر برود و شروع به نق زدن کند. اگر اصلاح خانگی را به یک تجربه‌ی سرگرم کننده برای خود و فرزندتان تبدیل کنید به موفقیت بزرگی نائل شده‌اید و این جای تبریک دارد.

۷. با فکر اولیه شروع کنید

همین که اولین قیچی را به موهای فرزندتان زدید دیگر راه بازگشتی وجود ندارد. اگر اوضاع مطابق میل شما پیش نرفت فقط چند گزینه‌ی محدود برای رفع عیب و ایرادها و خرابکاری‌هایی که روی سر فرزند معصومتان به بار آورده‌اید پیش روی شما خواهد بود. بنابراین با یک برنامه‌ی مشخص برای نوع مدل مو و چگونگی رسیدن به آن شروع کنید. در ذهن خود کار را به چند مرحله تقسیم کنید. تخمین بزنید در هر مرحله چه مقدار مو را کوتاه و از کدام جهت شروع خواهید کرد. از آنجا که روش و ترتیب چیدن در هر مدل مو متفاوت است، شما اول باید ویدیوهای آموزشی (نکته‌ی شماره ۱) خود را به طور کامل ببینید و برنامه‌ای برای اصلاح فرزند خود طرح کنید. همچنین باید پیش‌بینی کنید که اگر همه چیز طبق برنامه پیش نرفت چه راه حل‌هایی پیش روی شما خواهد بود.

۸. بافت مو را در نظر بگیرید

بافت‌های گوناگون مو به روش‌های گوناگون اصلاح و همچنین به مجموعه‌ای از ابزارهای کمی متفاوت نیاز دارند. برای موهای زبر قیچی دندانه‌دار بهتر عمل می‌کند در حالی که قیچی‌های معمولی برای موهای صاف ابزار مناسب‌تری هستند. در مورد استفاده از ماشین‌های برقی نیز همینطور است. موهای صاف را سریع کوتاه می‌کنند اما در موی فر گیر می‌افتند. بافت موی کودک شما هرچه که باشد حتما‍ باید قبل از اصلاح آن را مرطوب کنید. موهای مرطوب راحت‌تر چیده می‌شوند و بهتر به ابزار اصلاح جواب می‌دهند. به یاد داشته باشید که مو هنگام رطوبت منبسط می‌شود. بنابراین حاشیه‌ی امنی برای میزان کوتاهی در نظر بگیرید وگرنه ممکن است فرزند شما تا مدتی به خاطر این که او را از سامسون به حسن کچل تبدیل کرده‌اید شما را نبخشد!

۹. کم‌کم شروع کنید

موفقیت در کوتاه کردن مو در وهله‌ی نخست به این بستگی دارد که با چه میزان دقتی کار را پیش می‌برید. از قدم‌های کوچک شروع کنید و کم‌کم پیش بروید. دسته کردن مو و قیچی را در آن فرو کردن کار سختی نیست اما نتیجه هم وحشتناک خواهد بود! به جای دسته‌های بزرگ، تکه‌های کوچک از مو را انتخاب و کوتاه کنید. حتی اگر موها زیادی بلند یا آشفته هستند بهتر است عجله را کنار بگذارید و حوصله و زمان بیشتری صرف کنید. هر جا لازم بود از قیچی و ماشین استفاده کنید. قیچی برای کنترل دقیق اصلاح مو عالی است و ماشین موها را در ناحیه‌ای وسیع به طور یکنواخت و منظم کوتاه می‌کند. ماشین لوازم جانبی‌ای دارد که به شما امکان می‌دهد دقیقاً به همان مقداری از بلندی و کوتاهی که در نظر داشتید برسید و در ضمن خیلی هم سریع این کار را انجام دهید.

۱۰. از نیروی کمکی استفاده کنید

اگر فرزند شما در یک جا ثابت نمی ماند یکی از اعضای خانواده را وارد ماجرا کنید. همسر شما فرد ایده آل برای این همکاریست اما یک خواهر یا برادر بزرگ‌تر هم ممکن است به همان اندازه دوست داشته باشد در این عملیات پیچیده شرکت کند. کودک را روی پای نیروی کمکی بنشانید و حواستان باشد که او تکان‌های ناگهانی و حرکات اضافی نداشته باشد. خود کودک هم ممکن است از این که وقتی دارید موهایش را کوتاه می‌کنید در آغوش امن شخص دیگری نشسته باشد، احساس امنیت و راحتی بیشتری کند.

چگونه موهای کودک خردسال را در خانه کوتاه کنیم؟

کوتاه کردن موهای خردسال شما واقعاً به آن ترسناکی هم که فکر می‌کنید نیست. در بخش پایانی این نوشتار شش نکته مهم را که باید برای اصلاح فرزند خردسال خود در ذهن داشته باشید مرور می‌کنیم.


۱. مکان را آماده کنید
مکان اصلاح را مشخص کنید و تمام وسایل را از قبل در دسترس قرار دهید. یک صندلی مطمئن برای کودک تهیه کنید. شانه، حوله و قیچی آرایشگری (سایر قیچی‌ها برای اولین بار توصیه نمی‌شوند. بهترین کار استفاده از قیچی‌های آرایشگری است.) را از قبل آماده کنید. کودک خود را روی صندلی بنشانید و در صورت امکان از یکی از اعضای خانواده کمک بگیرید.


۲. موها را خیس کنید
موهای مرطوب به راحتی چیده می‌شوند زیرا راحت‌تر بین تیغه‌های قیچی شما قرار می‌گیرند. اگر نمی‌خواهید ابتدا موهای آنها را شامپو بزنید یا بشویید، از اسپری کردن برای مرطوب کردن مو استفاده کنید. قبل از شروع، موهای مرطوب را از هر طرف یکنواخت شانه کنید. در صورت امکان به کودک اجازه دهید با ظرف اسپری آب بازی کند و سرگرم بماند تا شما به کارتان برسید.


۳. آرام پیش بروید
با تکه‌های کوچک مو شروع کنید و آهسته و با حوصله پیش بروید. خردسالان زود خسته می‌شوند. بنابراین در حین کار به آنها فرصت بدهید کمی تجدید قوا کنند!


۴. از جلو شروع کنید
ابتدا موهای جلو را کوتاه کنید زیرا موقع خیس شدن و شانه خوردن می‌توانند برای کودک آزار دهنده باشند. سپس برای اصلاح نواحی دیگر، ناحیه‌ی اصلاح شده‌ی جلوی سر را ملاک و مبنا قرار دهید.


۵. برش های کوچک بزنید
وقتی موهای پسربچه‌ها را کوتاه می‌کنید ابتدا با دسته‌های کوچک مو شروع کنید. به خصوص اگر می‌خواهید موها را کوتاه نگه دارید. به این ترتیب می توانید فرایند اصلاح را کنترل و اگر چیزی بر خلاف میل شما رخ داد آن را درست کنید.
۶. اصلاح را یک کار بزرگ جلوه دهید
با ایجاد این جو که قرار است کار مهم و بزرگی انجام شود فرزند خود را برای کوتاه کردن موهایش هیجان‌زده کنید. پس از اتمام کار، او را جلوی آینه ببرید تا نتیجه نهایی را ببیند. حتماً او را به خاطر این که در تمام طول مدت اصلاح آرام نشسته تحسین کنید.

سبک‌ها و مدل‌ها

چه مجبور باشید موهای فرفری دختربچه‌ها را کوتاه کنید و چه موهای تیفوسی پسربچه‌ها را، دانستن تکنیک‌های اساسی مناسب می تواند به شما کمک کند تا به راحتی به هدفتان برسید. در این بخش نحوه‌ی کار با انواع مختلف مو و اصلاح مو بررسی شده است.

۱. موهای کوتاه

برای کوتاه كردن موهای كوتاه، با تقسیم كردن موها به قسمت‌های کوچک شروع كنید تا بتوانید كنترل میزان کوتاهی در هر طرف را به دست آورید. از شانه با دندانه‌های پهن استفاده کنید و موها را به چهار بخش تقسیم کنید.
با استفاده از شانه از قسمت بالا شروع کنید و تا سمت چپ پایین بیایید در حالی که شانه را به جلو و عقب حرکت می‌دهید. حدود نیم سانت از سر موها را بچینید. همین کار را برای طرف دیگر هم تکرار کنید.
میزان کوتاهی مو در قسمت جلو را مبنا قرر دهید و موهای پشت سر را بر اساس آن کوتاه کنید.
بعد از اینکه قسمت بالا و پشت به طور مطلوبی مرتب شد، کناره‌ها را مرتب کنید تا موها در تمام قسمت‌های سر با هم متناسب شوند.

۲. موهای متوسط تا بلند

با استفاده از یک شانه دندانه پهن مو را به قسمت های بالا و پشت تقسیم کنید. موها را از پشت یک گوش به طول های یک اینچ تقسیم کنید و قیچی بزنید. همین کار را تا رسیدن به سمت دیگر سر ادامه دهید.
با استفاده از یک شانه دندانه ریز موهای پشت را صاف کنید و آن را بین انگشت اشاره و میانی نگه دارید و کمی فشار دهید تا به طور یکنواخت پخش شوند. قسمتهای کوچک را در انتها از چپ به راست بچینید.
قسمت آخر را جدا کرده و آن را با ملاک قرار دادن موهای قسمت پشت اصلاح کنید.
هر قسمت موی جدا شده را به طور مشابه باز کنید و با استفاده از قسمت‌های کوتاه شده مو به عنوان راهنما، اصلاح را ادامه دهید تا به ظاهر نهایی دلخواه برسید.

۳. استفاده از ماشین اصلاح

کوتاه کردن موی پسران بچه‌ها با ماشین اصلاح مخصوصاً وقتی موهای کوتاهی دارند آسان است. همان روشی را که قبلاً توضیح داده شد- تقسیم کردن موها به دسته‌های کوچک- را دنبال کنید تا به نتیجه برسید.
بسته به اینکه کودک شما می‌خواهد موهایش تا چه میزان بلند باشد از ابزاری (شانه‌های شماره‌دار که جزو لوازم جانبی ماشین اصلاح هستند) استفاده کنید تا موها را به طول دلخواه کوتاه کنید.
برای سایه انداختن می‌توانید به طور پشت سر هم از شانه‌های با شماره‌های مختلف استفاده کنید. مثلاً اگر می‌خواهید بالای سر موی بلندتر و در اطراف موی کوتاه‌تری داشته باشید بالا را با یک شماره و اطراف را با یک شماره کمتر از شماره‌ی قبلی کوتاه کنید.
حتماً بعد از پایان کار، ماشین اصلاح را تمیز کنید.

۴. چتری

موها را مرطوب کرده و از یک شانه دندانه پهن برای صاف و یکدست کردن موهای چتری استفاده کنید.
برای چتری مثلثی از یک نقطه شروع به شانه زدن کنید و سپس موها را خیلی نازک (نوک مو) تا کناره‌های ابرو بچینید.
برای چتری صاف از جلوی پیشانی شروع کنید، موها را به صورت افقی تقسیم بندی کنید. موهای یک دسته را چیده به سراغ دسته‌ی بعد بروید.

کوتاه کردن موهای کودک شما ممکن است ابتدا کاری سخت به نظر برسد اما با حوصله و آرامش می‌توانید در همان تجربه‌ی اول از پس آن برآیید. فیلم‌ها و آموزش‌های زیادی در اینترنت وجود دارند که انواع روش‌ها و تجربه‌های پدر و مادرها در اصلاح کردن موی فرزندشان در خانه را به اشتراک می‌گذارند. آنها را پیدا کنید و اطلاعات زیادی هم درباره کلیات کار و هم درباره جزئیاتی که در کوتاه کردن موی فرزندتان در خانه به آنها نیاز دارید به دست آورید.

M.R.F2000
M.R.F2000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایتمان استفاده می کنیم. با مشاهده این وب سایت، شما برای استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من