بهترین بازی‌های آموزشی برای کودکان ۲ و ۳ سال

قبل از هرچیز برای تأکید بر اهمیت انتخاب مناسب‌ترین و بهترین بازی‌های آموزشی برای کودکان ۲ و ۳ سال خود لازم است یادآوری کنیم که ۹۰ درصد رشد مغزی کودک شما در سن یک تا سه سالگی رخ می‌دهد. فرصتی طلایی برای رشد مغز کودکان در اختیار شماست. شما به عنوان والدین به دنبال مناسب‌ترین و بهترین بازی‌های آموزشی برای کودکان ۲ و ۳ سال خود هستید. بازی کردن یک ابزار حیاتی است و از بسیاری جهات به پیشرفت کودکان کمک می‌کند. یکی از اصلی‌ترین روش‌های رشد شناختی و ذهنی کودکان بازیست. برای کودکان ۲ و ۳ سال بازی‌های تقویت ذهن به اندازه خواب و رژیم غذایی آنها مهم است. ما در اینجا بهترین بازی‌های آموزشی مناسب فرزندتان را جمع‌آوری کرده‌ایم و توصیه می‌کنیم آنها را با خانواده و اطرافیان خود به اشتراک بگذارید.

بازی‌های آموزشی مناسب برای کودکان ۲ سال

کودکان دو ساله قادر به نشان دادن اشیا و وسایلی که نام می‌برید هستند. وقتی چیزی را زیر پارچه پنهان می‌کنید آنها می‌فهمند که از بین نرفته است و زمانی که از آنها بخواهید آن را پیدا کنند زیر پارچه را می‌گردند. آنها کم‌کم شروع به درک مفاهیم زمان می‌کنند مثلا: وقتی به آنها می گویید:«ما الان داریم غذا می خوریم، بازی بعد از غذا» کودک شما کاملا متوجه زمان می شود و اصرار خود را متوقف می‌کند.

این اسباب‌بازی شامل ۵ تا ۱۰ قطعه اشکال مختلف هندسی و بلوک‌های رنگارنگ و مشابه است. بازی کاملا ذهن کودکان را برای انتخاب حجم مناسب برای داخل شدن به درون مکعب به چالش می‌کشد. این اسباب‌بازی به کودک شما کمک می‌کند تا مهارت‌‎های استدلال، تجزیه و تحلیل و هوش بصری خود را ارتقا دهد. علاوه بر این باعث پرورش هماهنگی چشم و دست کودک نیز می‌شود. این بلوک‌ها را بر روی کاغذ قرار دهید و به همراه کودکتان اطراف آن را با مداد ترسیم کنید. او کم‌کم می تواند مفهوم فضا، سطح صاف و عمق را درک کند. از ابتدای بازی تا زمانی که بتواند مراحل بازی را یاد بگیرد همراه فرزندتان باشید.

بازی فکری مکعب هوش
  • مجموعه اسباب‌بازی‌ها

می‌توانید برای آموزش اعداد و مفاهیم مرتبط با آن مجموعه بازی‌های مختلفی مثل وسایل آشپزخانه، جعبه ابزار، وسایل پزشکی و… را برای کودکان خود تهیه کنید. با چیدن ظروف، قاشق، لیوان ها و چنگال بر روی میز مفاهیم عددی را در ذهن کودک خود گسترش دهید. این مجموعه از اسباب‌بازی‌ها دایره لغات کودک شما را توسعه می‌دهند. آنها یاد می‌گیرند چگونه اشیا و وسایل اطراف خود را گروه‌بندی کنند. در حین بازی کودکان راحت‌تر به توصیه‌ها، سفارش‌ها و پیشنهادات شما گوش می‌دهند و همین امر باعث می‌شود در آینده راحت‌تر بتوانند دستورالعمل‌ها را دنبال کنند. بازی با چنین اسباب‌بازی‌هایی و گرفتن نقش‌های مختلف مانند نقش آشپز، مکانیک، پزشک و… باعث افزایش چشمگیر قدرت تخیل کودکان شده و نقش بسیار مهمی در یادگیری کودکان دارند.

مجموعه اسباب‌بازی‌ها
  • برش عکس و بازی صدا 

از مجله‌ها و روزنامه‌ها شکل‌های مختلف را برش دهید و گروه بندی کنید (برش عکس ها را خودتان انجام دهید.) . حیوانات، ماشین‌ها و افراد را با کمک هم از یکدیگر جدا کنید. این کار باعث رشد مهارت استدلال کودکتان می‌شود. تفکیک عکس‌ها در گروه‌های مختلف، کودکان را قادر می‌سازد تا مهارت طبقه‌بندی خود را ارتقا دهند. در ادامه صدای عکس‌ها را بازی کنید. به این صورت که در کنار عکس گربه صدای گربه را به کودک آموزش دهید و از او بخواهید بعد شما تکرار کند. بعد از اتمام تمام این مراحل عکس‌ها را در دفترچه‌ای بچسبانید تا برای بازی بعدی آماده باشید.

برش عکس و بازی صدا

بازی‌های آموزشی مناسب برای کودکان ۳ سال.

کودکان ۳ ساله بر اساس توانایی‌هایی که دارند می‌تواند مسئولیت‌پذیری را یاد بگیرند. آنها در این سن بسیار کنجکاوند و بسیار سوال می‌پرسند. حافظه آنها به مرور زمان بهتر می‌شود و به همین دلیل می‌توانند شعرهای کوتاه را حفظ کنند و بخوانند. مدت زمان تمرکز آنها بر روی کارهایشان ۳-۴ دقیقه است. اسباب‌بازی‌های زیر برای کودکان ۳ ساله مناسب است.

  • کدام دو کارت شبیه اند؟

کارت بازی یکی از محبوب‌ترین بازی‌های کودکان است. در کنار سرگرم شدن و تفریح آنها، مهارت دیداری و کلامی کودکان با نگاه کردن به تصاویر و گفت‌و‌گو کردن در مورد شباهت و تفاوت آنها تقویت می‌شود. در بازار انواع بسیاری از کارت های شباهت موجود است. در این کارت‌ها از هر عکس دو کارت وجود دارد و کودکان کم کم می‌توانند کارت های مشابه را پیدا کنند و در کنار هم قرار دهند. در ابتدا با سه کارت که یکی از آنها متفاوت است شروع کنید. به این صورت که پشت کارتها رو به بیرون باشد و عکس ها پیدا نباشند. یکی از کارت‌ها را برگردانید و اجازه دهید کودک دقیق به آن نگاه کند. کارت دوم را برگردانید اگر شبیه نبود به حالت قبل برگردانید و سراغ کارت سوم بروید. عکس‌های مشابه را در کنار هم قرار دهید و در پایان بازی بعد از پیدا کردن کارت متفاوت در مورد تفاوت آن با دیگر کارت ها باهم صحبت کنید. کم‌کم تعداد کارت‌ها را افزایش دهید. تداوم این بازی باعث افزایش قدرت حافظه کودک می‌شود. دقت کنید که به هیچ وجه به کودک سخت نگیرید و اجازه دهید در محیط بازی و سرگرمی بازی را یاد بگیرد. در صورت عدم دسترسی به کارت‌ها باهم، با مقوا و رنگ ها کارت‌ها را بسازید.

کدام دو کارت شبیه اند؟
  • اسباب‌بازی‌های تعادلی

برای بزرگسالان استفاده از سه چرخه جهت حفظ تعادل بی معنی است اما این، یکی از مهمترین اسباب بازی ها برای کودکان ۳ ساله است. وقتی بچه‌ها سه‌چرخه را می‌رانند از ابتدا تا مدتی با مشکلاتی روبه رو خواهند شد. حفظ تعادل، هماهنگی پا و دست، عبور از موانع سر راه و… کودک را مدام با چالش های متفاوت روبه‌رو می‌کند. توانایی تمرکز و تعادل بچه‌ها رشد می‌کند و با هر بار برخورد با موانع یاد می‌گیرند که بیشتر مراقب باشند. راندن سه چرخه علاوه بر لذت بسیاری که برای کودکان دارد باعث افزایش اعتماد به نفس آنها نیز می‌شود. شناخت محیط پیرامون به کودکان کمک می‌کند که هنگام خارج شدن از خانه احساس آرامش بیشتری داشته باشند و بدون ترس و نگرانی در جامعه حضور داشته باشند. بعد از تسلط کودک بر سه چرخه سواری برای بهتر شدن توانایی فرزندتان برایش دستورالعمل‌ها را تعریف کنید. خطوطی را مشخص کنید که بین آنها براند. در محلی متفاوت پارک کنند. پارک کردن باعث رشد هوش هندسی و ریاضی او می‌شود. 

اسباب‌بازی‌های تعادلی
  • اسباب‌بازی‌های ساختنی و لگو

بازی با لگوها و بلوک‌های سه بعدی و رنگارنگ برای کودکان سه ساله بسیار مناسب است. این لگوها به بچه‌ها کمک می‌کنند تا قطعات کوچک را باهم ترکیب کنند و مدل‌های بزرگتر بسازند. آنها به مرور می‌فهمند برای ساختن یک ساختمان پایدار باید بین تکه‌ها تعادل برقرار و مشکلات را حل کنند. اگر اولین بار است که لگو و این سری از اسباب‌بازی‌ها را در اختیار فرزندتان قرار می‌دهید، برای برقراری ارتباط کودک با آن نحوه چگونه بازی کردن را به او آموزش دهید تا کودک بتواند با آن ارتباط برقرار کند. در صورت برقراری ارتباط کودک با بازی است که در ادامه شاهد افزایش بهره هوشی و ارتقا توانایی حل مسئله کودک خواهید بود. تقویت عضلات انگشت و دست کودک، پرورش خلاقیت، افزایش اعتماد به نفس، افزایش دقت و هماهنگی بین چشم‌ها و دست‌ها تنها بخشی از فواید این اسباب‌بازی‌هاست.

اسباب‌بازی‌های ساختنی و لگو

علاوه بر تمام بازی‌های آموزشی مناسب برای کودکان ۲ تا ۳ ساله که در بالا نام بردیم، خواندن کتاب داستان، کتاب‌های رنگ‌آمیزی و نقاشی برای رشد ذهنی کودکان مهم هستند. بازی‌های با تحرک بالا در زمین‌های بازی و گروه‌های دوستی به رشد جسمی کودکان و تخلیه انرژی آنها کمک بسیاری می‌کند.

  • جستجو در طبیعت

بودن در طبیعت باعث استفاده کودک از تمام حواسش می‌شود. طبیعت حس شگفتی و کنجکاوی کودک شما را تقویت می‌کند. در کنار اینکه مراقب فرزندتان هستید به او آزادی عمل دهید تا به راحتی به کاوش و جستجو در طبیعت بپردازد. باهم برگ‌های رنگارنگ را جمع آوری کنید، به دنبال حیوانات بگردید، در مورد غذای حیوانات گفتگو کنید دانه بکارید و مجموعه‌ای از برگ‌ها و سنگ‌ها را برای رنگ آمیزی به خانه بیاورید. تمام تلاش خود را بکنید تا لحظاتی به یادماندنی را در حافظه فرزندتان ثبت کنید.

جستجو در طبیعت

والدین با بازی به فرزندشان کمک می‌کنند تا مراحل رشد و تکامل خود را به درستی و با سلامتی روحی و جسمی طی کنند. انتخاب اسباب‌بازی‌های مناسب با سن کودکتان علاوه بر اثرگذاری بیشتر بر آنها، مانع تاثیرات منفی چون کاهش اعتماد به نفس به دلیل سخت بودن بازی، ارتباط برقرار نکردن و دلسرد شدن آن ها نسبت به اسباب‌بازی هایشان می‌شود.

M.R.F2000
M.R.F2000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایتمان استفاده می کنیم. با مشاهده این وب سایت، شما برای استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من