خطرناک ترین اسباب بازی‌هایی برای کودکان

در اطراف کودکان ما پر است از امن‌ترین تا خطرناک‌ترین اسباب‌بازی‌ها. همه ما چاقو، قیچی و تمامی وسایل خطرناک را دور از دسترس کودکان قرار می دهیم ولی از اسباب‌بازی‌های خطرناک غافل هستیم. طبق گزارش CPSC  (کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی) گوی‌های کوچک باعث مرگ چندین کودک در ایالات متحده می‌شود. نیل کوهن، وکیل امنیت مصرف‌کننده در واشنگتن دی سی، می‌گوید: «بسیاری از این اتفاق‌ها در زمان حضور کودک بالای سه سال و خواهر و برادر زیر یک سال او رخ می‌دهد.»

کودکان به بازی و فعالیت علاقمندند و با هر شی و وسیله‌ای بازی و خود را سرگرم می‌کنند. آنها توجهی به خطرناک بودن اسباب‌بازی و اثرات آن ندارند چرا که فقط می‌خواهند بازی کنند. وسایل بازی کودکان همواره مجموعه‌ای از وسایلی است که والدین در اختیار آنها قرار می‌دهند و تعیین خطرناک بودن اسباب‌بازی با والدین آنهاست. مراقب باشید که اسباب‌بازی‌های با قطعات کوچک خواهر و برادر بزرگتر را دور از دسترس کودکان زیر سه سال خود قرار دهید. به طور منظم تمام گوشه و کنارهای منزل را بررسی کنید و تکه‌های کوچک اسباب‌بازی را جمع‌آوری کنید.

انواع خطرناک‌ترین اسباب‌بازی‌های کودکان

ما در این مقاله در مورد اسباب‌بازی‌های رایج که به طور حیرت‌آوری برای کودکان و حتی بزرگسالان خطرناک است صحبت می‌کنیم.

اسباب‌بازی با باتری‌های سکه‌ای کوچک

 
اسباب‌بازی با باتری‌های سکه‌ای کوچک

از خطرناک‌ترین اسباب‌بازی‌ها، اسباب‌بازی‌های باتری‌دار هستند. طبق آماری که در ایالات متحده آمریکا اعلام شد، از ۱۶۴ کودکی که باتری بلعیده بودند ۴۱ کودک در اثر سوختگی شدید راه‌های تنفسی یا مری فوت کردند. نگرانی جهت بلعیده شدن باتری به علت نشست مواد شیمیایی در بدن نیست، بلکه باتری بلافاصله بعد از بلعیده شدن با بزاق دهان و مایعات داخل بدن واکنش داده و یک مدار برای آزاد سازی سودا (یک ماده قلیایی قوی) در بدن ایجاد می‌شود. حتی باتری‌های تمام شده هم توانایی آزاد کردن سودا را در بدن دارند. باتری‌های سکه ای (باتری‌های گرد کوچک که به شکل دکمه هستند و در اسباب‌بازی‌ها، دستگاه‌های الکترونیکی دستی، سمعک‌ها، کنترل‌ها و ماشین‌حساب‌ها استفاده می‌شوند) خطرناک هستند. با توجه به شکل ظاهری براق و جذاب آنها، مانند یک تکه آبنبات باعث جلب توجه کودک و خوردن آن می‌شود. باتری‌ها به مراتب خطرناک‌تر از آهن‌رباها هستند. همیشه از بسته بودن و ایمن بودن محفظه باتری اطمینان حاصل کنید.

توپ و تیله ها

توپ و تیله ها

نوزادان و کودکان به امتحان کردن اشیا با دهانشان مشهورند. آنها برای درک اطراف خود هرچیزی را در دهان خود قرار می‌دهند. به همین دلیل CPSC اندازه اسباب بازی مناسب کودکان زیر سه سال را به طور دقیق مشخص می‌کند. استفاده از هر شی کوچکتر از 3.8 سانتی‌متر ممنوع است. این اسباب‌بازی‌ها جز خطرناک‌ترین اسباب‌بازی‌های اطراف کودکان این رده سنی لحاظ می‌شود.

آهنرباهای پرقدرت

آهنرباهای پرقدرت

آهنرباهای پرقدرتی که عموما برای ایجاد اشکال و مجسمه‌ها استفاده می‌شود یک خطر جدی برای کودکان و حتی نوجوانان است. اگر آهنربا توسط کودک بلعیده شود می‌تواند باعث درد شدید، آسیب روده و حتی مرگ شود. در بسیاری از موارد برای نجات جان کودکان نیاز به جراحی اورژانسی است. کوهن می‌گوید: « متاسفانه این آسیب‌ها برای نوجوانان هم اتفاق می‌افتد. آنها به دلیل اینکه فکر می‌کنند آهنربا سوراخ کننده زبان است آن را در دهان خود قرار می‌دهند و به طور تصادفی می‌بلعند.» 

در صورت بلعیده شدن آهنرباها توسط کودکان، آنها را بلافاصله به اورژانس برسانید. در اولین مرحله با اشعه ایکس تعداد و مکان آهنرباها مشخص می‌شود و متناسب با مکان آنها مراحل درمان را آغاز می‌کنند. در خوشبینانه‌ترین حالت آهنربا از طریق مدفوع کودک دفع می‌شود و در صورت باقی ماندن در معده با روش آندوسکوپی خارج می شود. در صورت توقف در بخش روده کودکان برای جلوگیری از سوراخ شدن، با روش تهاجمی جراحی از بدن کودک خارج می‌شود. به همین علت  آهنرباها را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

بادکنک

بادکنک

باور کنید یا نه، بادکنک‌ها باعث مرگ و میر بسیاری از کودکان در سال می شود. بادکنک‌های رنگارنگ یکی از خطرناک‌ترین اسباب‌بازی‌ها و در عین حال رایج ترین وسایل مورد استفاده در جشن تولد کودکان است. هرگز به کودکان زیر هشت سال خود اجازه باد کردن بادکنک را ندهید. حدود ۳۸ درصد از کل خفگی با اسباب‌بازی‌ها در ایالات متحده مربوط به جویدن و بلعیدن بادکنک هاست. کودکان هنگامی که سعی در باد کردن بادکنک دارند به ناگاه بادکنک را می‌مکند و یا می‌بلعند. به تکه‌های بادکنک ترکیده هم توجه کنید زیرا  به دلیل سطح صاف و صیقلی آن با مجاری تنفسی کودک منطبق شده و باعث خفگی در کودکان می‌شود. از طرفی خالی شدن باد داخل بادکنک به یکباره در دهان کودکان برای بچه های ۳-۶ سال بسیار خطرناک است. در خفگی با بادکنک روش‌هایی مانند ضربه زدن به پشت کودک، مانور هایملیخ و یا استفاده از انگشتان برای خارج کردن بادکنک اغلب بی‌نتیجه است. بادکنک‌های میلار بدون گاز هلیوم ( از آنجا که هلیوم قابل اشتعال است بادکنک های هلیومی را از شمع و فشفشه دور نگه دارید.) و کاغذی به مراتب کم خطرتر هستند. پیشگیری بهترین راه برای جلوگیری از خفگی کودکان با بادکنک است.

اسپینرهای فلزی

اسپینرهای فلزی

اسپینرها چندین خطر برای کودکان زیر سه سال دارند. آنها از قطعات کوچکی ساخته شده‌اند که می‌توانند از هم جدا شده و باعث خفگی شوند. بعضی از نسخه‌ها دارای باتری‌های سکه‌ای هستند و اگر در دهان گذاشته شوند موجب شکسته شدن دندان و آسیب‌های دهانی می‌شوند.

گوی های پلیمری

گوی های پلیمری

این گوی‌های کوچک و رنگارنگ از پلیمرهای بسیار جاذب ساخته شده‌اند. بعد از انداختن آنها داخل آب تا ۲۰۰ برابر اندازه اصلی بزرگ می‌شوند. متاسفانه ظاهر جذاب و رنگارنگ آنها باعث توجه کودکان به آنها و بلعیده شدنشان می‌شود. امروزه این گوی‌ها در مراکز صنایع‌دستی و فروش تجهیزات باغ‌ها دیده می‌شوند.

اسباب‌بازی‌ها همان‌طور که از نامشان پیداست، برای بازی و سرگرمی کودکان و نوجوانان ساخته می‌شوند. مهم‌ترین چیزی که قبل از خرید آنها باید در نظر گرفت عدم خطرناک بودن آنها و ایمنی و سلامت کامل وسیله‌ها برای کودک است.

www.realsimple.com

 
 
M.R.F2000
M.R.F2000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایتمان استفاده می کنیم. با مشاهده این وب سایت، شما برای استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من