راهنمای انتخاب مناسب‌ترین کارتون‌ها و فیلم‌های کودکان

وقتی ۶ سال بیشتر نداشتم در سینما کارتون «دنیای قشنگ والت دیزنی» را تماشا کردم. آن روز به نقطه‌ی عطفی در زندگی من تبدیل شد. همان روز تصمیم گرفتم وقتی بزرگ شدم فیلم­ساز انیمیشن بشوم… و شدم! امروز من نمونه‌ی زنده‌ای هستم که نشان می‌دهد انتخاب مناسب‌ترین کارتون‌ها و فیلم‌ها برای کودکان چطور می‌تواند در رشد آنها تأثیر بگذارد و حتی سرنوشتشان را رقم بزند.(نقل شده)

کارتون و فیلم مناسب به عنوان ابزار رشد کودک

امروزه فیلم‌های کارتونی به بخشی جدایی ناپذیر از ابزار رشد ذهنی کودک تبدیل شده‌اند. فیلم‌ها و کارتون‌های مناسب از بسیاری جهات به مهارت‌های رشد اجتماعی کودک کمک می‌کنند. کودکان از همان سنین پایین دوست دارند زمان بیشتری را جلوی تلویزیون بگذرانند. برنامه‌های گوناگونی در سیستم عامل‌های دیجیتال، تلویزیون، شبکه‌های ماهواره و همچنین تلویزیون آنلاین وجود دارند و از این رو انتخاب کارتون‌ها و فیلم‌های مناسب که برای رشد ذهنی کودک ایده آل هستند بر عهده‌ی پدر و مادر است. البته مسئولیت اخلاقی این نوع کارتون ها و فیلم ها نیز با والدین است.

بچه‌های این نسل در مورد تماشای کارتون‌ها و فیلم‌های خودشان بسیار تنوع طلب شده‌اند. ما از سنین بسیار کم داستان‌های مربوط به حیوانات را برای جذب کودکان انتخاب می‌کنیم و شبکه‌های تلویزیونی نیز با کارتون‌هایی که شخصیت‌های اصلی آنها حیواناتی مانند موش، گربه، خرس، خرگوش و غیره هستند، همین روش را برای جلب توجه آنها مورد استفاده قرار می‌دهند. در حالی که کارتون‌ها جذاب‌ترین محتوای تلویزیونی برای کودکان به شمار می‌روند، برنامه‌های بسیاری غیر از انیمیشن وجود دارند که تماشای آنها برای کودکان مفید است. مانند فیلم‌های کودک و مجموعه‌های تلویزیونی که هم سرگرم کننده هستند و هم آگاهی و ارزش‌های اخلاقی را به کودکان منتقل می‌کنند. برنامه‌های جذاب زیادی هم در شبکه‌هایی مثل Chotoonz و Baby Toonz TV برای بچه‌ها وجود دارند که در انتخاب آنها باید مراقب بود. انتخاب فیلم‌ها و کارتون‌های مناسب با هدف هدایت بچّه‌ها در مسیر درست فرایندی چالش برانگیز و بسیار حساس است.

انتخاب کارتون و فیلم‌ مناسب برای کودک

با وجود کانال‌های زیادی که هر روز با انواع مختلف انیمیشن و برنامه‌های دیگر برای کودکان سر برمی‌آورند، انتخاب آنچه فرزند شما می تواند تماشا کند و مواردی که باید کنترل شوند بسیار دشوار است. انتخاب کارتون و فیلم مناسب برای پرورش کودک با خلق و خوی خوب و رفتار درست، کار سخت‌تری است. کانال هایی مانند Chotoonz TV و Baby Toonz Kids TV مجموعه‌ای فوق‌العاده از کارتون‌های جذاب دارند که به کودکان اجازه می‌دهند چیزهای مختلف اطراف خود را کشف کنند. به عنوان مثال کارتون «دورا» به بچه ها این امکان را می‌دهد که جواب یک مسئله را به تنهایی پیدا کنند، آن را تجزیه و تحلیل نمایند و به تشخیص درست برسند. این برنامه شامل برخی کلمات و نکات تکراری است. با این وجود این اجازه را به بچه‌ها می‌دهد که کلمه‌ یا کلمه‌های جدید بیاموزند. همچنین به آنها یاد می‌دهد که چطور در رویارویی با یک مسئله رویکرد راهبردی داشته باشند.

سریال انیمیشن قصه‌ی شب افسانه‌های پریان (Fairy Tales Bed Time) در تلویزیون Baby Toonz شامل افسانه‌های بسیار مشهوری مثل دیو و دلبر، سیندرلا، زیبای خفته، شنل قرمزی و غیره است. داستان‌های این مجموعه کاملاً سرگرم کننده هستند همچنین به بچه‌ها کمک می‌کنند تا چیزهای زیادی در مورد چگونگی حل مشکلات را با استفاده از قوه تفکر و تخیل یاد بگیرند. تماشای این کارتون‌ها ارزشمند است زیرا حاوی بسیاری از درس‌های زندگی واقعی هستند. بعضی از فیلم‌ها و کارتون‌ها هم برای کودکان نامناسب هستند و ممکن است آنها را گمراه کنند. فیلم‌های کارتونی مختلفی از تلویزیون پخش می‌شوند که مطمئناً بچه‌ها را به عادت‌های خوب و درستی مثل سلامتی تشویق می‌کنند. انتخاب فیلم‌ها و کارتون‌هایی که مناسب سن کودک باشند راهی ایده آل برای رشد توانایی‌های کودک و گسترش فهم و ادراک او است.

پدر و مادر باید به فرزندان خود اجازه دهند که به غیر از کارتون، فیلم و سریال‌های تلویزیونی دیگری را نیز تماشا کنند. فیلم‌های کارتونی بر مبنای داستان‌ها هستند که این داستان‌ها به شخصیتِ خیال پرداز و خلاق کودک ابتکار و قوه تجسم می‌بخشند. درک کودکان از کارتون‌ها و فیلم‌های مناسب سنشان راحت‌تر و برقراری ارتباط با آنها برایشان آسان‌تر است. در عین حال بعضی فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی برخی از تعاملات اجتماعی بسیار مهم را به کودک می‌فهمانند. مادر و پدر باید مجموعه‌هایی را انتخاب کنند که برای با هم دیدن مناسب باشند. آنها باید فیلم‌های مناسبی را برای کودکان انتخاب کنند که زندگی واقعی را مورد توجه قرار می‌دهند. حوصله‌ی کودک با حوصله‌ی آدم بزرگ فرق دارد. از این نظر انتخاب سریال کوتاه مناسب‌تر است زیرا بچه‌ها خیلی زود خسته می‌شوند. انتخاب فیلم‌های مناسب با پیام‌هایی که کودک را به طور واقعی تربیت و سرگرم کنند، مثل افسانه‌های پریان که شامل بسیاری از درس‌های اخلاقی برای یاد گرفتن است، گزینه بسیار خوشایندی است. سریال‌های زیادی در یوتیوب و سایر سایت‌های پخش فیلم آنلاین وجود دارند که در آنها می‌توان برنامه ها  را بدون تبلیغات تجاری مزاحم و اعصاب خرد کن تماشا کرد.

چگونه کارتون و فیلم خوب برای فرزند خود انتخاب کنیم؟

فیلم های ماجراجویی، خنده دار و مهیج بسیاری در تلویزیون و اینترنت به نمایش در می‌آیند. با این وجود انتخاب مواردی که برای کودکان مناسب‌تر باشد، سخت‌ترین تصمیم برای همه پدر و مادرهاست. برای ساده‌تر کردن این انتخاب می‌توانید فهرستی شامل مواردی که تماشای آنها را برای کودک خود مناسب نمی‌دانید تهیه کنید. همچنین از فیلم‌هایی که نمایش دهنده‌ی خشونت بیش از حد یا هر نوع محتوای نامناسب برای بچه‌ها است، خودداری کنید. زبان و ظاهر نیز از فاکتورهای مهمی هستند که هنگام انتخاب فیلم یا برنامه‌ی مناسب باید به آنها توجه داشته باشید. واضح و روشن است که باید از فیلم‌هایی که تأثیر منفی بر جای می‌گذارند اجتناب شود. ذهن کودک کاملاً حساس است. پدر و مادر باید فیلم‌هایی را برای او انتخاب کنند که او به آنها علاقه‌مند شود و از آنها تأثیر مثبت بپذیرد و در عین حال به وسیله‌ی آنها سرگرم شود. انتخاب مواردی که بر سبک زندگی با کیفیت بالاتر و ساده‌تر دلالت کنند انتخاب خوبی خواهد بود. تماشای فیلم‌هایی مانند کتاب جنگل، شگفت انگیزان، جادوگر شهر اُز، وینی پو و غیره گزینه‌های عاقلانه‌ای برای بچه‌ها هستند. در حالی که بیشتر کودکان از دیدن فیلم‌های ترسناک به وحشت می‌افتند، اگر از تماشای فیلم‌های مناسب سنشان لذت می‌برند می‌توان این فیلم‌ها و برنامه‌ها را برای آنها نمایش داد. کودکان هرچه زودتر درک کنند که فیلم‌ها فقط محصولاتی داستانی هستند هم برای خودشان و هم برای پدر و مادرها بهتر است. فیلم هایی مانند روز گردش بچه (Baby’s day out)، تنها در خانه (Home Alone) و پارک ژوراسیک (Jurassic Park) فیلم‌هایی هستند که بچه‌ها هم مثل بزرگترها در سراسر جهان آنها را بسیار دوست دارند.

تا زمانی که کودک به سنی برسد که خودش بتواند آنچه را که می‌خواهد تماشا کند انتخاب نماید، پدر و مادر می‌توانند به او در انتخاب برنامه‌های سرگرم کننده و آموزشی‌ مورد علاقه‌اش، مثل آنچه در شبکه‌های پخش کارتون نمایش داده می‌شوند و یا مجموعه‌های تلویزیونی مانند تله تابیز (Teletubbies) و آرت اتک (Art Attack) که توجه آنها را جلب کرده و خلاقیت آنها را به همان اندازه پرورش می‌دهند، کمک کنند. کار خیلی خوبی است که این برنامه‌ها را به همراه فرزند خود تماشا کنید تا بفهمد هر برنامه یا فیلم در واقع چه مفاهیمی را بازتاب می‌دهد. کارتون‌هایی مثل آجیلی‌ها یا وایتامینیکس بهترین نمونه‌ها برای انتقال دانش از طریق سرگرمی و تفریح هستند و کودکان نیز از آنها لذت می‌برند. کارتون‌هایی مانند موش سرآشپز و کت و کیت بسیار سرگرم کننده هستند و حس دوستی را نشان می‌دهند. وقتی والدین و کودکان با هم این برنامه‌ها را تماشا می‌کنند می‌توانند درک کنند که کودکان چگونه از این نمایش‌ها لذت می‌برند و موارد دلخواه و مورد علاقه‌ی خود را جذب می‌کنند. ترکیبی مناسب از کارتون‌ها، مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها برای کودکان باعث خوشحالی و آرامش آنها می شود. آنها همچنین به این وسیله تخیل، خلاقیت و دانش خود را پرورش می‌دهند.

هنوز وقتی داستانی می نویسم یا فیلمنامه ای را طراحی می کنم که قرار است تبدیل به فیلمی برای بچه ها شود یاد آن بعد از ظهر نه چندان گرم تابستانی میفتم که مرا به تماشای انیمیشن والت دیزنی در سینما بردند. بعد این فکر هولناک به سراغم می آید که اگر آن روز به جای سینما مثلاً به پارک می رفتیم ممکن بود چقدر زندگی ام با آنچه اکنون هست متفاوت شود. وقتی تماشای یک فیلم توانست اینطور سرنوشت من را در همان کودکی رقم بزند بیشتر به اهمیت فیلم ها، کارتون ها، داستان ها و به طور کلی هر محتوایی که برای کودکان تولید می شود پی می برم. این، وظیفه مرا در قبال کاری که آن را با عشق انجام می دهم بسیار سنگین تر می کند. اما در نهایت کار اصلی بر عهده ی پدر و مادر است تا با انتخاب درست و سنجیده ی محتوای مناسب برای کودکان عزیزشان آنها را هرچه بهتر و درست تر در مسیر پرورش اصیل و سازنده راهنمایی کنند و از ایده ها، کنجکاوی ها و خلاقیت های آنها، به هر شکلی که آنها را ابراز می کنند، حمایت نمایند. یک زندگی با کیفیت تر، یک جامعه ی سالم تر، در گروی همین انتخاب های به ظاهر ساده اما به شدت پیچیده است.

 
 
M.R.F2000
M.R.F2000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایتمان استفاده می کنیم. با مشاهده این وب سایت، شما برای استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من