14 نکته برای تربیت کودکانی شاد و با اعتماد به نفس

آیا به خاطر می آورید لحظات شاد دوران کودکیتان چه زمان هایی بوده است؟

آیا به خاطر می آورید وقتی از طرف والدین تان، تحسین، تایید، تشویق و تمجید می شدید چه احساسی داشتید؟

آیا احساسی که  وقتی در مدرسه جواب سوالی را می دادید و همشاگردی هایتان آن را نمی دانستند را به یاد دارید؟

آیا در کودکی کسی بود که به توانایی های عاطفی، ذهنی، فیزیکی و اجتماعی شما پی برده باشد و آن ها را تشویق کرده باشد؟

جواب این سوال ها هر چه باشد واقعیت این است که در فرهنگ ما داشته هایمان دیده نمی شود و نگاهمان بیشتر به نداشته هایمان است. به همین دلیل معمولا دچار کمبود احساس عزت نفس و اعتماد به نفس هستیم و شاید بارها از آن رنج برده ایم. حالا وقتش است این دو احساس مهم و حیاتی را در فرزندمان پرورش دهیم و از این طریق آن ها را در خود نیز بیدار یا تقویت کنیم. امتحان کنید مطمئن باشید نتایج شیرین و خوشایندی کسب خواهید کرد:

۱- نسبت به اشتباهات فرزندانمان مثبت اندیش باشیم: بسیاری از والدین با محبت به فرزندانشان می گویند که “اشکالی ندارد که اشتباه کنی”، ولی می توانید از این فراتر روید و به این مسئله فکر کنید که بعضی از ایده های ناب ما از اشتباهات ما ناشی شده اند.

2– به آنها فرصت بازی در بیرون خانه را بدهید: طبیعت معلم بزرگی است و کودکانی که اجازه کشف و بازی در بیرون از خانه را دارند، اعتماد به نفس کودک بیشتر می شود و احساس می کنند در مرکز دنیا قرار گرفتند. حتی بچه های کوچک هم به زمانی احتیاج دارند که با خیالات خود در حیاط با چند چوب و سنگ و تخیل شان تنها باشند، این کار کمک می کند که مغزشان به طور طبیعی رشد کند. البته بر کار آنها نظارت داشته باشید ولی اجازه دهید هدایت بازی شان با چند پیشنهاد از جانب شما به عهده خودشان باشد .

3-با آنها مانند بزرگتر ها رفتار کنید: آنها را به رستوران های شیک و یا به تئاتر ببرید. اینگونه، آنها می توانند بیشتر با توقعات ویژه بزرگترها روبه رو شوند و انجام این قبیل کارهای مربوط به بزرگترها در بالا بردن اعتماد به نفس شان بسیار موثر است.

-4به آنها عکس های بچگی و نوزادی شان را نشان دهید:  در مورد اینکه چقدر بزرگ شده اند و هم اکنون قادرند کارهایی انجام دهند که قبلا از عهده شان برنمی آمد، صحبت کنید. بسیاری از کودکان دوست دارند داستانهای مربوط به کودکی شان را بشنوند و اینکه متوجه شوند همیشه مورد علاقه والدین و اطرافیان شان بوده اند در آنها احساس امنیت ایجاد می کند.

 -5روزانه زمانی را صرف صحبت کردن با کودکانتان کنید: در جریان گیر و دار زندگی روزمره، ما تنها به صحبت های سرسری با خانوادمان می رسیم، روزانه چند دقیقه ای را به کودکانتان فرصت دهید که در مورد اتفاقات روزشان برای شما صحبت کنند، و با پرسیدن سوالات به آنها نشان دهید که به افکار و نظرات آنها علاقه مند هستید.

6- فراموش نکنید که در مورد کارهای روزمره خودتان هم برای آنها بگویید: آموختن داد و ستد مکالمه ای زمان می برد اما اگر شما مدت زیادی از روز را بیرون از خانه هستید همین که در مورد کارهایی که شما انجام می دهید بدانند برایشان مفید خواهد بود

7-اسباب بازی های ساختنی در اختیارشان قرار دهید: قطعه های چوبی و اسباب بازی های درست کردنی، برای بالا بردن مهارت، روش های مناسبی هستند . کار بر روی ساختن یک چیز از ابتدا تا انتها باعث می شود کودک به خودش افتخار کند که کاری را به خوبی به پایان رسانده است. بعضی وقتها چیزها آن طور که کودک برنامه ریزی کرده است پیش نمی روند این فرصت خوبی است تا کودک در مواجه با موانع ورزیده تر و تحملش در مقابل ناکامی بیشتر شود. (برای خرید لگو می توانید از سایت اختاپوس هم بازدید کنید)

8-اجازه دهید که کودکتان در آشپزی به شما کمک کند: درست کردن یک وعده غذایی مشترک تنها گذران وقت یا آموزش مهارت ریاضی نیست، بلکه روش دیگری برای کودکان است تا یاد بگیرند چطور برنامه ریزی کنند، آن را اجرا کنند و با اشتباهات غیرمنتظره درگیر شوند.

9- بر روی واکنش خود در موقعیت های استرس زا کار کنید: بچه ها بیشتر از اینکه از گفته های شما به آنها یاد بگیرند از دیدن واکنش های شما در موقعیت های مختلف یاد می گیرند. اگر شما بتوانید در یک موقعیت سخت شرایط آرامی را به وجود آورید، کودکان شما یاد می گیرند که در شرایط مشابه همین گونه رفتار کنند. واکنش خود را در شرایط استرس زا تغییر دهید، در این شرایط هم شما و هم کودکانتان احساس شادی و اعتماد به نفس بیشتری می کنید.

10-حریم مشخصی برای کودکانتان ایجاد کنید: کودکان شما نیاز دارند بدانند شما آنقدر به آنها عشق می ورزید که مرزها و قوانینی را برای ایمن نگه داشتن آنها ایجاد کرده اید. کودکان به حمایت و راهنمایی شما نیازمندند، اگرچه در مورد بچه های کوچک طبیعی است که بعضی وقتها خود محور و نامهربان باشید ولی مهربانی در مقابل شان به آنها کمک خواهد کرد که به بزرگسالانی سخاوتمند و با ملاحظه تبدیل شوند.

11- یک اتاق مخصوص برای هنرنمایی آنها قرار دهید: شاید همه کودکان مهارت های پیکاسو را نداشته باشند. اما وقتی فضای خالی و وسایل اولیه در اختیار آنها قرار می گیرد تا هنر خود را نشان دهند، می بینید که خیلی خلاق هستند و استعدادشان شکوفا می شود. لازم نیست بی جهت نگران شوید، قرار دادن لوازم اولیه ای مثل، یک تکه کاغذ، قیچی و چسب در اختیار آنها کافی است تا هنر خود را به نمایش بگذارند.

12- با هم شعر بخوانید: با هم ، هم آواز شدن سرگرمی و مهارت خوبی است که شادی بسیاری در زندگی کودک به وجود می آورد. نگران خوب نخواندن خود نباشید، در حقیقت این راه خوبی است که به کودک خود بیاموزید برای لذت بردن از هر چیزی نباید لزوما در آن کار کامل باشد.

13-برایشان شرایطی ایجاد کنید که جنب و جوش داشته باشند: کودکان احتیاج دارند بدوند، بپرند، لی لی کنند، کوه نوردی کنند، و تمام قسمت های بدنشان را به هر نحوه ممکن تکان دهند. طبیعت گردی، کوه نوردی، دوچرخه سواری و دیگر فعالیت های فیزیکی نه تنها برای سلامتی شان لازم است، بلکه برای شادی و بالا بردن اعتماد به نفس شان نیز ضروری می باشد.

14-لمس کردن کودکان کاری حیاتی است: کودکان به در آغوش کشیده شدن، بوسه و نوازش احتیاج دارند. هر زمان که کودکانتان را در آغوش می گیرید ارتباط بین خود و آنها را افزایش می دهید. هرچه کودک بزرگتر می شود حس دوست داشته شدن و ارزش قائل شدن برای او  احساس شادی و اعتماد به نفسش را بالاتر می برد.

M.R.F2000
M.R.F2000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایتمان استفاده می کنیم. با مشاهده این وب سایت، شما برای استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من