12 بازی‌ مناسب کودکان ۴ سال

اگر به دنبال بازی‌های مناسب کودکان ۴ سال خود هستید ما اینجا، مجموعه‌ای از بازی‌های جذاب داخل خانه را برای شما جمع آوری کرده ایم.

 بازی‌‌های مناسب کودکان ۴ سال

 • اختلاف بین دو عکس را پیدا کنید.

با اینکه کارت‌های تفاوت بین دو عکس مناسب گروه سنی کودکان ۴ سال بسیاری در بازار موجود است، شما بهتر است با عکس های ساده شروع کنید. می‌توانید کارت هایی را انتخاب کنید که شباهت‌های زیادی با هم دارند ولی در رنگ و سایر وسایل جانبی متفاوتند.

برای مثال به آنها بگویید: بیا باهم لاک‌پشت های متفاوت از بقیه را پیدا کنیم. (در این کارت‌های بازی همه لاک‌پشت‌ها ظاهری مشابه دارند ولی یکی از آنها از لحاظ رنگ لاک، عینک و دم با بقیه متفاوت است.)

این بازی بر روی هوش بصری، مهارت تجزیه و تحلیل و افزایش توجه کودک اثرگذار است. از این جنس تمرینات ذهنی از سری بازی‌های مناسب کودکان ۴ سال است.

این بازی را می‌توانید در روزهایی که برای خانه خرید کرده‌اید انجام دهید. یکی از وسایل خریداری شده را نام ببرید و سپس از کودکتان بخواهید آن را تکرار کند. کم‌کم به دو مورد، سه مورد و بیشتر افزایش دهید. به این صورت:
 • امروز من از بازار سیب خریدم عزیزم. اگه گفتی چی خریدم؟
 • سیب
 • آفرین دخترم. چندتا چیز دیگه هم خریدم. امروز سیب و گلابی خریدم. چی خریدم؟
 • سیب و گلابی
 • وای تو فوق العاده‌ای! (تعریف و تمجید را فراموش نکنید.) اما من چیزهای دیگه ای هم خریدم. سیب، گلابی و انگور. چی خریدم؟
طولانی شدن لیست باعث فشار بر حافظه کودک و رشد آن می شود. حافظه ما مانند عضلاتمان با فشار وارد بر آن قوی‌تر و سالم‌تر می‌‍ماند.
این بازی برای افزایش حافظه کوتاه مدت، استدلال و توجه پایدار بسیار موثر است.
 • بلوک‌های شماره‌دار

آموزش اعداد و شمارش آنها به کودکان با بلوک‌های رنگی بسیار جذاب‌تر است. با اینکه می‌توانید با چسباندن اعداد بر روی بلوک‌های قدیمی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید، اگر از لحاظ مالی مشکلی ندارید، یک ست جدید بخرید. چرا که بلوک‌های طراحی شده برای این کار نسبت به اعداد، بزرگ و کوچک می‌شوند و آموزش را موثرتر خواهد کرد.
بازی بلوک‌های شماره‌دار برای کودکان چهار سال و آماده ورود به پیش دبستانی ر ا تهیه کنید. عدد ۱ بر روی کوچکترین بلوک و عدد ۱۰ بر روی بزرگترین بلوک نوشته شده است. وقتی فرزندان شما بلوک‌ها را بر اساس اندازه و از بزرگ به کوچک بچینند کم‌کم در کنار آموزش اندازه‌های کمی و عددی، شمارش اعداد را هم یاد می‌گیرند. این اسباب‌بازی برای ایجاد ارتباط بین مفاهیم مختلف موثر است.
افزایش رشد هوش ریاضی، حافظه کوتاه مدت، مقایسه و مهارت‌های شمارش بسیار موثر است.

اتومبیل های کنترل از راه دور، از محبوب‌ترین و مهمترین اسباب‌بازی کودکان این گروه سنی است. برای افزایش بازده و کمک به کودک خود می‌توانید برای او وظایفی را تعریف کنید.

مثلا از او بخواهید ماشین کنترلی خود را در یک محدوده خاص براند. از زیر این میز عبور داده و زیر میز دیگر پارک کند. یک ماشین ساده کنترل از راه دور در کودکان چهار ساله باعث رشد واکنش، توجه و تخیل آنها می‌‎شود. همچنین، از نظر علمی ثابت شده است که پارک کردن ماشین در مکان‌های مختلف باعث افزایش مهارت‌های هندسی کودکان می‌شود. این اسباب‌بازی مناسب گروه سنی چهار سال به بالا بوده و برای زیر سه سال کارایی مناسب را ندارد. 

این بازی برای محاسبه، افزایش تمرکز، توجه و مهارت‌های بصری بسیار موثر است.

آیا کودکان می‌توانند از وسایل الکترونیکی استفاده کنند؟

این روزها محیط اطراف کودکان با انواع و اقسام وسایل الکترونیکی و دستگاه‌ها احاطه شده است. آنها همواره در تلاشند تا با دنیا و محیط اطراف خود سازگار شوند به همین علت به این وسایل بسیار توجه می‌کنند. این یک احساس نیاز در کودکانی است که در عصر تکنولوژی زندگی می‌کنند. کارشناسان داشتن یک تجربه محدود و مشخص کودکان با این وسایل را در روز بلامانع می‌دانند.

بیشتر کودکان کارتون دیدن را دوست دارند اما تماشای بیش از حد کارتون در کودکان باعث کاهش تعامل آنها با اطرافیان و همچنین کاهش استفاده از قوه تفکر و تخیل آنها می‌شود چرا که در کارتون‌ها همه چیز از قبل آماده شده و به کودک نمایش داده می‌شود. 

در کنار بازی‌های مناسب کودکان چهار ساله، آرامش و تفریح آنها نیز ضروری است. برای بازی‌های آموزشی بهتر است به جنبه‌های مفید تکنولوژی هم اهمیت دهیم.

 به طور خلاصه این اپلیکیشن نسخه دیجیتالی بازی‌هایی است که در بالا توضیح داده ایم. تفاوت در عکس‌ها، تعداد بلوک و… که باعث تحریک ذهنی، توجه، رشد حافظه و غیره می‌شود.

منتال آپ مجموعه بازی‌های آموزشی برای کودکان پیش دبستانی است تا مهارت‌های بصری، کلامی، ریاضی، توجه، تمرکز و تحلیل خود را تقویت کنند.

بازی‌ها و فعالیت های گروهی مناسب کودکان چهار ساله

 • پیدا کردن وسیله پنهان شده

یکی از بازی‌های جذاب داخل خانه و مناسب کودکان پیش از دبستان است که می‌توان با خانواده و یا گروهی از دوستان انجام داد. بازی به این صورت است که چشمهای یکی از بچه ها بسته می‌شود و وسیله مورد نظر در جای خاصی پنهان می‌شود. بعد از باز شدن چشم کودک به صورت تصادفی به اطراف می‌رود. با نزدیک شدن او به وسیله، بقیه افراد تندتر و در صورت دور شدن از آن آرام تر دست می‌زنند. بعد از پیدا شدن وسیله شخص جدید جایگزین می‌شود. به لطف این بازی، کودکان هم اجتماعی می‌شوند و هم سرگرم. آنها یاد می‌گیرند دستورالعمل ها را دنبال کنند و سرنخ ها را ارزیابی کنند.

این بازی برای حافظه شنیداری و مهارت های توجه بصری بسیار مفید است.

بازی‌های داخل خانه بسیار مهم هستند. زیرا در این بازی ها هر مسئولیتی که بخواهند بر عهده می گیرند و به جای هر شخصیتی بازی می کنند. اگرچه این بازی‌ها کودکان را از لحاظ جسمی خسته می‌کند ولی باعث آرامش و بازیابی ذهنی آنها می شود. برای کودکان، تحرک بدنی به معنی رشد عضلات و رشد سالم آنهاست.

بهبود خلاقیت، توسعه دایره واژگان، ایجاد احساس مسئولیت، افزایش توجه و تمرکز برخی از مزایای بازی‌های داخل خانه است.

بازی‌های انفرادی مناسب کودکان ۴ سال

پازل یکی از بازی‌های مناسب کودکان ۴ سال است که بهتر است تعداد قطعات آن بین  ۱۰ تا ۲۰ تکه باشد. با بزرگتر شدن کودکان تعداد قطعات پازل‌ها نیز افزایش پیدا می کند.

پازل توانایی حل مسئله و مهارت‌های مبتنی بر فکر و تحلیل کودکان را ارتقا می دهد. پازل‌ها از بهترین بازی‌های حافظه هستند.

خمیربازی برای تمام سنین مناسب است. این بازی خلاقیت، طراحی و مهارت‌های هنری و دستی را توسعه می‌دهد و همچنین باعث تکامل ذهن کودکان ۴ ساله می‌شود. کار کردن با خمیر باعث تقویت عضلات دست کودکان و آماده کردن آنها برای نوشتن در سن ۵ و ۶ سالگی می‌شود.

فعالیت‌های آموزشی برای کودکان پیش‌دبستانی و کودکان ۴ ساله

 • باهم کتاب بخوانید.

انواع کتاب‌ها را برای کودکان خود بخوانید. هر کتاب در جدیدی را در ذهن باز می‌کند و یکی از مهمترین فعالیت‌های آموزشی برای کودکان پیش دبستان و برای تمام سنین است.

با اینکه کودک شما قادر به خواندن نیست این فعالیت باعث می‌شود کلماتی را که می‌شنود با تصاویر داخل کتاب مرتبط کند. تصاویری که می‌بیند، هماهنگی تصاویر با کلمات، استفاده از کلمات یا احساساتی که ایجاد می‌کند، ارتباطات منطقی بسیاری را در ذهن کودک ایجاد می‌کند. تقویت مهارت‌های اجتماعی، تاثیر مثبت آن بر قوه تخیل کودکان یکی دیگر از مزایای اثبات شده کتاب خواندن است. با خواندن هر کتاب کودک شما در جریان حوادثی فرو خواهد رفت که هرگز در زندگی خود تجربه نکرده است. در صورت تمایل می‌توانید از کتاب‌های الکترونیکی هم استفاده کنید.

 • برش و چسباندن

استفاده از قیچی مهارتی مفید و راهی عالی برای تکامل ارتباط بین قدرت، کنترل و هماهنگی کودک است. بسیاری از کودکان در ابتدا کار با قیچی مشکل دارند ولی در ادامه و انجام تمرین می‌توانند به مهارت قابل قبولی دست پیدا کنند. درست کردن زنجیره‌های رنگارنگ کاغذی، برش عکس‌های داخل مجلات بر اساس رنگ و نوع و سپس چسباندن آنها در کنار هم بازی‌هایی سرگرم کننده در کنار تقویت مهارت‌های کودکان شما است.

 • آشپزی با کودکان

بهترین بازی‌ها برای کودکان ۴ ساله، بازی‌هایی است که خلاقیت و سرگرمی را در کنار هم دارد. بله آشپزی! آشپزی با فرزندانتان نه تنها یک فعالیت سرگرم کننده و خوشمزه است بلکه یک بازی منحصر به فرد نیز هست. آنها بدون اینکه متوجه شوند ریاضی می‌آموزند. چه تعداد تخم مرغ در دستور العمل وجود دارد؟ چند قاشق آرد اضافه کنیم؟چرا این واحدهای اندازه گیری با هم متفاوت است؟

بگذارید فرزندتان سوال کند. خوب شدن و نشدن کیک شما مهم نیست. مهم تجربه فوق العاده کودک شما در کنار شماست که آن کیک را تبدیل به خوشمزه ترین کیک دنیا برای او می‌کند.

 

بازی‌های آموزشی برای کودکان ۴ ساله ایده خوبی است. بازی‌هایی را انتخاب کنید که نیازمند مصرف انرژی، شگفتی و تمرکز باشد. همانطور که می‌دانید، کودکان نه تنها برای سرگرمی به بازی احتیاج دارند، بلکه برای رشد سالم نیز به آن نیاز دارند. این سری از بازی‌ها برای کودکان پیش دبستانی بسیار حائز اهمیت است.

 

M.R.F2000
M.R.F2000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایتمان استفاده می کنیم. با مشاهده این وب سایت، شما برای استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من