چرا کودکم با من برخورد فیزیکی می کند؟

به عنوان پدر و مادر وقتی فرزندمان هنگام عصبانیت با ما برخورد فیزیکی می کند و ما را می زند، احساس بی ثباتی و سرخوردگی می کنیم و از خودمان می پرسیم چرا با وجود همه مراقبت در تربیت، او باز چنین رفتاری می کند. مهم است که بدانیم هنگامی که فرزندمان نسبت به محدودیتی که برایش قایل شده ایم عکس العمل پرخاشگرانه نشان می دهد چگونه عمل کنیم. درباره فحاشی کودکان قبلا صحبت کردیم که پیشنهاد می کنیم حتما آن را بخوانید.

چرا کودکان برخورد فیزیکی می کنند و ما را می زنند؟

چندین دلیل می تواند موجب عکس العمل پرخاشگرانه کودک شودد:

  • کودک خردسال هنوز روی خود کنترل ندارد و هنوز روی استفاده از کلمات برای بیان هیجاناتش تسلط ندارد و نمی تواند از طریق کلام آن ها را توضیح دهد. با بزرگتر شدن کم کم یاد می گیرد خودش را بهتر کنترل کند.

  • گاهی کودکان بوسیله حرکات خشن صبر و حوصله شما را می سنجد. آن ها تصور می کنند با این حرکات شما تن به  خواسته هایشان می دهید بنابراین باید در مقابل چنین حرکاتی به او بگویید که این رفتارها غیرقابل قبول است و بعد او را تشویق کنید تا ناراحتی اش را با کلمات توضیح دهد.

  • ممکن است کودکتان شما را به شدت پس بزند تا نیاز به حفظ حریم اش را نشان دهد زیرا گاهی ممکن است احساس کند که نوازش ها و توجهات شما مانع بازی کردن و کشف محیط به صورت مستقل می شود.

اهمیت عکس العمل سریع والدین

حتی اگر ناراحتی فرزندتان موجه است بسیار مهم است که یاد بگیرد خشم خود را به صورتی قابل قبول نشان دهد. در هیچ شرایطی نباید رفتار خشن نسبت به شما چه از طرف فرزندتان و چه از طرف خود شما امری عادی به حساب بیاید. کودکان احترام به دیگران را از درون خانواده یاد می گیرند و با احترام به والدین است که حقوق دیگران را رعایت می کنند حتی اگر مجبور شوند خواسته های خود را در درجه دوم اهمیت قرار دهند.

اگر کودکتان شما را زد چگونه عمل کنیم

  • قاطعانه ناخوشنودی خود را از این رفتار نشان دهید.

  • لحظاتی مکث کنید زیرا این زمان کوتاه به شما فرصت می دهد تا خود را آرام کنید و بتوانید با آرامش به موضوع برگردید.

  • احساس فرزند خود را تایید کنید و احساس خود را نیز در مقابل رفتار او بگویید. برای بیان احساس مدل دیگری غیر از زدن به او ارائه کنید مثلا ” من فکر می کنم تو عصبانی بودی چون…، ولی من به هیچ وجه قبول نمی کنم که تو مرا بزنی، تو می تونی خواسته ات را به من بگی ولی اجازه نداری منو بزنی.”

  • هنگامی که فرزندتان موفق می شود هیجاناتش را کنترل کند و خشم یا نیازش را از طریق کلمات بیان کند او را تشویق کنید.

فراموش نکنید شما اولین منبع امنیت فیزیکی و روانی فرزندتان هستید و بسیار اهمیت دارد که تسلیم حرکات پرخاشگرانه او نشوید و به سرعت و با آرامش وارد عمل شوید تا نشان دهید همچنان به حفظ محیط امن برای او ادامه می دهید، چراکه این جزو ارزش های تربیتی شما است.

okhtapus.com

 
 
M.R.F2000
M.R.F2000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایتمان استفاده می کنیم. با مشاهده این وب سایت، شما برای استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من