همه چیز درباره مونوپولی که باید بدانید!

مونوپولی یکی از مجموعه بازی هایی است که در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است و با بیش از ۸۰ سال سابقه امروزه یکی از محبوب ترین بازی های گروهی به شمار می رود. این بازی آمریکایی به قدری مشهور شده است که مسابقات جهانی آن تا کنون ۱۴ بار برگزار شده است و دور پانزدهم مسابقات در سال ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد.

مونوپولی یک بازی تخته ای است که در حال حاضر توسط سایت اختاپوس تولید می شود. در این بازی هر شرکت کننده به کمک تاس در خانه های مختلف حرکت می کند و املاکی که در زمین بازی وجود دارد را خریداری می کند و تجارت خود را با خرید هتل گسترش می دهد.

افراد بالای ۸ سال می توانند این بازی را انجام دهند.

شامل یک صفحه بازی، دو تاس، یک مهره برای هر بازیکن، ۳۲ خانه، ۱۲ هتل، ۱۶ کارت شانس، ۱۶ کارت اجتماعی، ۲۸ سند برای مالکیت و پول می شود.

۱.تا جایی که می توانید بر املاک خود بیفزایید و این کار را به سرعت انجام دهید.۲.به خرید خانه های قرمز و نارنجی فکر کنید.۳.پول خود را پس انداز نکنید.۴.از خرید شرکت های خدماتی بپرهیزید و به ساختن هتل و خانه های بیشتر پرداخته و این کار را به سرعت انجام دهید.

مونوپولی یک بازی تخته ای است که در حال حاضر توسط سایت اختاپوس تولید می شود. در این بازی هر شرکت کننده به کمک تاس در خانه های مختلف حرکت می کند و املاکی که در زمین بازی وجود دارد را خریداری می کند و تجارت خود را با خرید هتل گسترش می دهد. بازیکنان از حریف خود اجاره دریافت می کنند تا آن ها را به سمت ورشکستگی بکشانند. برای هزینه پول ها نیز راه های مختلفی در این بازی وجود دارد.

گاهی ممکن است یک بازیکن در زندان گرفتار شود و این گونه موظف است چندین شرط را برآورده کند تا بتواند مجدد به حرکت خود ادامه دهد. این بازی قوانین بسیار زیادی دارد و نسخ متفاوتی از آن هنگام خرید بوردگیم در اختیار جهانیان قرار گرفته است. ۱۰۳ کشور جهان به صورت رسمی و با دریافت مجوز این بازی را منتشر کرده اند و امروزه این بازی به ۳۷ زبان مختلف ترجمه شده است. در این بخش قصد داریم تا اطلاعاتی در رابطه با این بازی جذاب و جهانی در اختیار شما قرار دهیم.

نگاهی اجمالی به تاریخچه مونوپولی

در سال ۱۹۳۴، چارلز داروو در ایالت پنسیلوانیا در آمریکا یک بازی جدید را ارائه کرد که به نام مونوپولی شهرت یافته بود و در انحصار برادران پارکر قرار داشت. مانند بسیاری دیگر از شهروندان آمریکایی در آن زمان، آقای داروو نیز شغلی نداشت و برای سرگرم کردن خود و گذراندن زمان، به این بازی مشغول شده بود.

به کمک بهترین دوستش که یک پرینتر بود، داروو موفق شد تا ۵۰۰۰ نسخه از این بازی را به یک مغازه در فیلادلفیا بفروشد. با توجه به رشد چشمگیر تقاضاها برای خرید این بازی جدید، داروو نمی توانست به همه امور رسیدگی کند و حق امتیاز بازی را به برادران پارکر واگذار کرد.

از سال ۱۹۳۵ که برادران پارکر حق امتیاز این بازی را در اختیار داشتند، این بازی نه تنها در آمریکا بلکه در دنیای غرب محبوبیت بسیاری پیدا کرد. به طوری که تا سال ۱۹۹۸، ۸۰ کشور مختلف در جهان حق رسمی آن را خریداری کرده بودند و آن را به ۲۶ زبان مختلف انتشار می دادند.

Monopoly

امروزه شهرت جهانی این بازی ها سبب شده است تا مسابقات جهانی آن در بازه های زمانی ۴ یا ۵ ساله برگزار شود. اولین دوره این مسابقات در شهر نیویورک در سال ۱۹۷۳ انجام شد، دوره دوم و سوم این مسابقات نیز در سال های ۱۹۷۴ و ۱۹۷۵ در نیویورک و واشنگتون به انجام رسید اما رفته رفته و با افزایش شرکت کننده ها، کشورهای زیادی از جمله موناکو، آلمان، انگلستان، کانادا، ژاپن و ماکائو میزبانی این مسابقات را بر عهده داشته اند. نیکولو فالکونه از ایتالیا در سال ۲۰۱۵ به عنوان آخرین قهرمان این مسابقات در جهان اعلام شد. دور پانزدهم این مسابقات در سال ۲۰۲۱ در کشور هنگ کنگ برگزار خواهد شد.

معرفی اجزای بازی مونوپولی

مجموعه بازی مونوپولی که از بهترین انتخاب ها هنگام خرید بازی فکری به حساب می آید شامل یک صفحه بازی، دو تاس، یک مهره برای هر بازیکن، ۳۲ خانه، ۱۲ هتل، ۱۶ کارت شانس، ۱۶ کارت اجتماعی، ۲۸ سند برای مالکیت و پول می شود. به هر بازیکن ۱۵۰۰$ پول داده خواهد شد که به شرح زیر است:

 • ۲ اسکناس ۵۰۰ دلاری

 • ۲ اسکناس ۱۰۰ دلاری

 • ۲ اسکناس ۵۰ دلاری

 • ۶ اسکناس ۲۰ دلاری

 • ۵ اسکناس ۱۰ دلاری

 • ۵ اسکناس ۵ دلاری

 • ۵ اسکناس ۱ دلاری

یکی از افراد در بازی باید به عنوان بانک دار معرفی شود. اگر این بازیکن قصد دارد همراه با شما بازی کند، باید سرمایه خود را از سرمایه های درون بانک جدا کند. بانک به افراد درون بازی حقوق پرداخت می کند و پرداخت پاداش ها نیز به عهده بانک است. جمع آوری جریمه ها، اقراض و مالیات ها نیز به عهده بانک دار خواهد بود. نکته دیگری که در این باره لازم است بدانید آن است که هزینه های اضافه برای خرید خانه و املاک نیز باید به بانک پرداخت شود.

توجه داشته باشید که بانک در بازی هرگز نباید خالی از پول باشد. در صورتی که پول های بازی تمام شد، می توانید با نوشتن مبالغ مشخص روی کاغذ سفید، نیازهای مالی بانک را تامین کنید.

شرایط و اهداف بازی مونوپولی

هدف اصلی شرکت کنندگان در این بازی آن است که به ثروتمند ترین بازیکن تبدیل شوند و سایرین را به سمت ورشکستگی سوق دهند. البته در برخی از مواقع، برای بازی زمان تعیین می شود و در پایان آن زمان، برنده، ثروتمند ترین فرد در بازی خواهد بود.

به طور کلی بازی مونوپولی را می توان با ۲ تا ۶ نفر انجام داد و نکته قابل توجه در رابطه با این بازی آن است که افراد بالای ۸ سال می توانند این بازی را انجام دهند. بازی توسط بانک دار آغاز می شود و هر بازیکن پس از انتخاب مهره خود، باید تاس بیاندازد، هر بازیکنی که عدد بزرگتری از مجموع پرتاب دو پاس اختیار کرده باشد بازی را شروع خواهد کرد. بازی از نقطه مشخصی که روی صفحه تعیین شده است شروع می شود و ملاک حرکت نیز مجموع اعداد دو تاس است. بر اساس قوانین این بازی، همه مهره ها می توانند در یک خانه باشند و از این نظر محدودیتی وجود ندارد.

در پرتاب تاس در این بازی باید دقت فراوانی کرد چرا که اگر تاس ها خارج از محدوده صفحه بازی قرار بگیرند آن تاس فاقد اعتبار خواهد بود و باید مجددا پرتاب شود. مهره شما در هر خانه ای که قرار می گیرد، شما باید ماموریت مربوط به آن را انجام بدهید. یعنی ممکن است مجبور به پرداخت مالیات شوید یا به زندان بیفتید. همچنین ممکن است بتوانید ملکی خریداری کنید یا اجاره آن را بپردازید.

اگر تاس شما جفت باشد، شما باید مهره های خود را حرکت دهید و پس از جریمه شدن یا کسب موفقیت دوباره تاس بیاندازید و حرکت بعدی را نیز خودتان انجام دهید. اما جفت آوردن همیشه خوب نیست چرا که اگر سه بار متوالی تاس شما به صورت جفت بیاید باید مستقیما به زندان بروید.

نقطه حرکت، یک نقطه طلائی در بازی مونوپولی

خانه حرکت یا خانه GO نقطه ای است که هر بازیکن پس از قرار گرفتن در آن، چه در هنگام شروع بازی چه با کشیدن کارت، ۲۰۰$ از بانک دار به عنوان هدیه دریافت می کند. البته این ۲۰۰$ تنها یک بار در هر دور به بازیکن تعلق خواهد گرفت. اگر یک بازیکن از خانه  Go عبور کند، ۲۰۰$ دریافت می کند اما اگر در ۲ خانه پس از آن یعنی در خانه صندوقچه کارت ها یا ۷ خانه جلوتر در خانه شانس قرار گیرد و کارتی که می کشد برگشت به خانه Go باشد، می تواند ۲۰۰$ دیگر از بانک دریافت کند. بنابراین این نقطه می تواند یک نقطه مهم برای رسیدن به ثروت باشد.

خرید ملک در بازی مونوپولی

یکی از راه های رسیدن به پیروزی در بازی مونوپولی، خرید ملک است. وقتی شما به خانه املاک بدون صاحب می رسید می توانید آن خانه را خریداری کنید و هزینه خرید را به بانک بپردازید. پس از خرید ملک به شما سندی تحویل داده می شود که نشان از مالکیت شما بر آن ملک است.

اگر شما نخواهید آن ملک را خریداری کنید، سایر بازیکن ها این فرصت را خواهند داشت تا با ارائه پیشنهاد های مختلف، مالکیت آن را بدست آورند، بالا ترین پیشنهادی که به بانک دار برسد، مالکیت آن ملک را در اختیار خواهد گرفت. توجه داشته باشید که در کنار هر ملک، یک برگه پرینت شده قیمت وجود دارد و اگر بازیکنی که وارد خانه خرید بشود نخواهد آن مبلغ را برای خرید ملک بپردازد، می تواند وارد مزایده شود و حتی قیمتی کمتر را نیز برای خرید آن ارائه دهد.

پرداخت اجاره ملک در بازی مونوپولی

علاوه بر خرید ملک، گاه شما ناچار به پرداخت اجاره بهای یک ملک خواهید بود. وقتی شما وارد خانه ملکی می شوید که دارای مالک است، باید بر اساس برگه خرید ملک به او اجاره بپردازید. اگر ملک در رهن باشد، سند در برابر مالک قرار خواهد گرفت پس بنابراین او نمی تواند اجاره بها دریافت کند.

بهتر است که اسناد خانه ها در یک گروه رنگی را در اختیار خود داشته باشید زیرا در این صورت مالک می تواند برای خانه های توسعه نیافته خود در آن دسته رنگ، اجاره دو برابر از شما دریافت کند. این قانون برای خانه های خارج از رهن اعمال می شود حتی اگر ملک دیگری از آن دسته رنگ در رهن باشد.

در اختیار داشتن هتل ها و خانه ها بسیار بهتر از املاک است چرا که اجاره آن ها به مراتب بیشتر است. اگر مالک از یک نفر نخواهد که اجاره پرداخت کند و نفر بعد تاس بیاندازد، دیگر امکان بازگشت به عقب وجود ندارد و در حقیقت این فرصت از دست مالک خارج شده است. بنابراین مالکین باید به دقت مراقب بازی باشند و جایگاه املاک خود را بشناسند.

کارت های شانس در بازی مونوپولی

خانه هایی در بازی وجود دارد که به بازیکن اجازه می دهد یک کارت شانسی را انتخاب کند اما باید حتما به دستورات نوشته شده بر روی کارت عمل کرد. تنها کارتی که می توان آن را ذخیره کرد، کارت آزادی از زندان است. در صورتی که این کارت را در اختیار دارید، حتی هنگام اسیر شدن در زندان می توانید از آن استفاده نکنید و آن را به قیمتی که تعیین می کنید به مشتری آن بفروشید.

هر بازیکن باید پس از انتخاب اولین کارتِ روی دسته کارت، به دستورات آن عمل کند و سپس آن را در جایگاه آخرین دسته کارت ها قرار دهد. در حقیقت نحوه استفاده از کارت ها به این صورت است که شما اجازه استفاده از کارت های وسط را نخواهید داشت و کارتی که مستقیما روی دسته قرار دارد کارتی است که می توانید از آن استفاده کنید.

زندان را به برگ برنده خود در بازی تبدیل کنید

زمانی که به زندان می افتید، یک دور نمی توانید تاس بیاندازید اما راه های برای رهایی از آن وجود دارد. برای مثال می توانید ۵۰$ بپردازید یا آنکه از کارت رهایی از زندان استفاده کنید. همچنین اگر در هنگام پرتاب تاس جفت بیاورید، می توانید با استفاده از آن از زندان خارج شوید و به حرکت ادامه دهید.

برای اینکه بتوانید در بازی پیشرفت کنید باید یک استراتژی مشخص داشته باشید؛ زمانی که در ابتدای بازی در زندان هستید، باید سریع تر از زندان خارج شوید تا بتوانید املاک موجود در بازی را خریداری کنید و به این صورت دارایی های خود را افزایش دهید اما اگر به انتهای بازی نزدیک می شوید و شما نیز املاک کافی در اختیار دارید، زندان می تواند یک جایگاه خوب برای شما باشد چراکه هیچ خطری برای پرداخت جریمه، کرایه یا مالیات شما را تهدید نمی کند اما سایر شرکت کننده ها در بازی حرکت می کنند و مجبورند با قرار گرفتن در خانه های شما به شما کرایه پرداخت کنند.

فروش املاک در مونوپولی

یکی از راه های دستیابی به ثروت فروش املاک است. املاک توسعه نیافته، مسیرهای راه آهن و تجهیزات ممکن است به هر یک از بازیکن ها بر اساس قیمتی که مالک آن تعیین می کند به بازیکن دیگری منتقل شود. اما در بسیاری از مواقع امکان فروش املاک در یک طیف مشخص رنگی به بازیکن دیگر وجود ندارد. این املاک را می توان به بانک فروخت و بازیکن های دیگر می توانند آن ها را از بانک خریداری کنند.

بازیکنان همچنین این فرصت را خواهند داشت که در هر زمان از بازی که بخواهند خانه ها یا هتل ها را به نصف قیمتی که برای آن ها پرداخت کرده اند به بانک بفروشند.

ورشکستگی در بازی مونوپولی

شما ناچار به اعلام ورشکستگی خواهید شد اگر بدهی های شما بیش تر از مقداری باشد که باید به بازیکن دیگر یا بانک پرداخت کنید. اگر شما به بازیکن دیگری بدهی دارید، باید دارایی های خود را به صورت کامل در اختیار او قرار دهید.

اگر صاحب هتل ها یا خانه ها در بازی هستید باید آن ها را به بانک برگردانید و مبلغی معادل نصف هزینه ای که برای آن ها پرداخت کرده اید را دریافت کنید. اگر خانه شما در رهن است باید آن را به بدهکاران واگذار کنید اما مالک جدید باید هزینه آن را که معادل ۱۰% هزینه واقعی است به بانک بپردازد و مالک جدید آن ملک شود.

بازیکن ورشکسته از جریان بازی خارج خواهد شد و به این صورت است که آخرین بازیکنی که در بازی می ماند به عنوان برنده نهایی اعلام می شود.

چگونه می توانیم همیشه در مونوپولی برنده باشیم؟

بازی مونوپلی می تواند بسیار طولانی و ادامه دار باشد و تمایل و حرص برای بردن را در فرد تحریک کند. اگر می خواهید همیشه برنده ی این بازی جذاب و هیجان انگیز باشید باید چند نکته را در ذهن داشته باشید و پیوسته از آن ها پیروی کنید. این نکات عبارت اند از:

تا جایی که می توانید بر املاک خود بیفزایید و این کار را به سرعت انجام دهید.

در ابتدای بازی، معمولا بازیکنان در خرید املاک انتخابی عمل می کنند و برای خانه ها هدف می گذارند. این بدترین استراتژی و اشتباه ترین کار ممکن است. به یاد داشته باشید که از هر فرصتی برای خرید املاک استفاده کنید و هیچ تاس افتاده در خانه ها را از دست ندهید. حتی اگر نزدیک به ورشکستی شوید و پول های شما تمام شود، با املاک و دارایی های خود باقی بازیکنان را به ورشکستگی می کشانید و پیروز میدان می شوید. بزرگ ترین اشتباهی که بازیکنان ممکن است مرتکب شوند، بی اهمیت جلوه دادن املاک ارزان قیمت است، این که در خرید املاکی که خانه هایی ارزان و به نسبت بی ارزش هستند تعلل کنید، بدانید که یک قدم به باخت نزدیک تر شده اید.

به خرید خانه های قرمز و نارنجی فکر کنید!

خانه های قرمز و نارنجی خانه هایی هستند که بیشترین احتمال افتادن در آن ها برای بازیکنان وجود دارد. بیشتری خانه هایی که اجازه از آن ها دریافت می شوند، خانه های Illinois Avenue (قرمز)، Tennessee Avenue (نارنجی) و New York Avenue (نارنجی) هستند. از طریق این خانه ها می توان به سرعت بازیکنان دیگر را به مرز ورشکستگی کشاند. بازیکنی که بیشترین تعداد خانه های قرمز و نارنجی را دارد، مسیر بازی را مشخص می کند و به سرعت به سمت پیروزی پیش می رود.

پول خود را پس انداز نکنید!

به هیچ عنوان پول خود را نگه ندارید زیرا نگه داشتن پول و پس انداز آن مخصوصا در ابتدای بازی که بسیاری از خانه ها و ایستگاه ها و امکانات به فروش نرفته اند، هیچ دردی از شما دوا نمی کند و به برد شما کمکی نمی کند. چیزی که شما را به برنده شدن نزدیک می کند خریدن املاک و خانه هاست. پول های شما در مونوپولی برای شما سودی نمی آورند و نگه داشتن آن ها در دستان شما از بیهوده ترین کارهاست.

از خرید شرکت های خدماتی بپرهیزید!

شاید این برای شما تعجب برانگیز باشد اما بسیاری از بازیکن های ماهر در بازی مونوپولی به خرید شرکت های خدماتی و امکانات که شامل برق و آب هستند نمی پردازند. برای پول درآوردن از این امکانات تنها ۳% احتمال وجود دارد که نشان دهنده ی بی ارزش بودن آنان و اشتباه بودن این استراتژی است. پس این را به خاطر داشته باشید که خرید این خدمات و امکانات را به فراموشی بسپارید و پول های خود را برای نقاط دیگر که از ارزش بالاتری برخوردار هستند خرج کنید.

به ساختن هتل و خانه های بیشتر بیندیشید و این کار را به سرعت انجام دهید.

سعی کنید در اولین فرصتی که می توانید سه خانه در این بازی بسازید. این به شما کمک می کند تا بیشترین اجاره ای که می توانید را از خانه های خود به دست آورید و دیگران را به ورشکستگی بکشانید. با وجود این که این مسئله در زندگی واقعی ظالمانه به نظر می رسد اما در بازی مونوپولی به ورشکستگی کشاندن دیگران است. در صورتی که آنان را به ورطه ی شکست بکشانید می توانید پیروز میدان شوید و لازمه ی این کار خرید املاک متنوع و فروش آنان در مواقع مناسب است.

زندان، تاثیرگذار در تعیین نتیجه ی بازی

همان طور که پیش تر گفته شد، زندان در ابتدای بازی می تواند شما را از باقی بازیکنان عقب بیندازد. زیرا زمانی است که خانه ها خریداری نشده اند و املاک بسیاری برای خرید وجود دارند. اما در انتهای بازی، زمانی که شما املاک مورد نیاز خود را خریداری کرده اید و باقی املاک نیز خریداری شده اند، ماندن در زندان بهترین گزینه برای شماست. در زندان می نشینید و اجاره دریافت می کنید و به دیگران هیچ اجاره ای نمی دهید. این اتفاق می تواند شما را بسیار جلوتر از دیگران بیندازد.

توضیحات تکمیلی بازی مونوپولی

در رابطه با بازی مونوپولی تا به حال مطالب بسیاری وجود داشته است که در همین سایت قرار دارد، اما در زیر به چند سوال و نکته مهم در رابطه با این بازی پرداخته شده است:

در مونوپولی چگونه می توانید از زندان خارج شوید؟

در صورت ورود به زندان شما می‌توانید چند کار زیر را انجام دهید تا خود را از زندان رها کنید:

 • کارت رهایی از زندان دست شما باشد.

 • کارت رهایی از زندان را از بازیکن‌ دیگر بخرید.

 • در صورتی که تاس جفت بیاورید که در این صورت، علاوه بر آزاد شدن از زندان، باید به تعداد عددی که آورده‌اید هم در جهت بازی حرکت کنید.

 • پیش از آنکه دو بار تاس بیاندازید با پرداخت ۵۰ دلار به بانک خودتان را از زندان خلاص کنید. اگر این کار را نکردید و دوبار تاس انداختید و نتوانستید جفت بیاورید، قبل از بار سوم تاس انداختن، باید ۵۰ دلار بدهید و با هر عددی که آوردید از زندان خارج شوید.

در بازی مونوپولی اگر در ابتدای بازی به زندان افتادید، بهتر است که در همان ابتدای کار ۵۰ دلار جریمه خود را پرداخت کنید و از زندان خارج شوید. به این دلیل که اگر این هزینه را پرداخت نکنید و خود را از زندان حارج نکنید، فرصت انحصارگری املاک را به بازیکن‌های دیگر می‌دهید. اما گاهی اتفاق می‌افتد که در حین بازی هستید و به زندان می‌افتید، در این هنگام چون ملک دیگری برای گرفتن وجود ندارد، تا جای ممکن در زندان بمانید. چون اگر حرکت کنید احتمال پرداخت اجاره و جریمه اطراف زندان بسیار بالا است. پس صبر کنید و از نشستن مهر بازیکن‌های دیگر در خانه‌هایتان لذت ببرید.

در مونوپولی چه معاملاتی می توانید انجام دهید؟

در طول بازی مونوپولی در هر زمانی می‌توانید املاک و دارایی‌های خود را از بازی یا سایر بازی‌کنان خرید، فروش و یا معاوضه نمایید. قبل از اینکه داد و ستدی انجام دهید. قبل از اینکه خیابانی را بفروش رسانده یا داد و ستدی با انجام دهید، باید تمامی ساختمان‌های موجود در آن مجموعه خیابان‌ها با رنگ یکسان، به بانک فروخته شوند. شما نمی‌توانید ساختمان‌ها را مستقیما به سایر بازیکنان فروخته و یا معامله‌ای با آنها انجام دهید.

دارایی های هر بازیکن در ازا پول نقد، دارایی‌های دیگر و یا کارت آزادی از زندان قابل معاوضه است. مبلغ معامله نیز توسط بازیکنان طرف معامله تعیین خواهد شد. دارایی‌هایی که در رهن بانک می باشند نیز بر اساس قیمت توافق شده بین طرفین، معامله می‌شوند. مالک جدید دارایی که در رهن بانک است باید بلافاصله وام را با بانک تسویه نموده و آن را از رهن بانک خارج کند. یا وام را حفظ نموده و ۱۰ درصد از کل مبلغ وام را به بانک سود بپردازد.

آیا نکات مخفی برای بازی مونوپولی وجود دارد؟

با رعایت برخی نکات که در زیر ذکر شده است شما می‌توانید برنده بازی باشد:

 • برای اینکه زمان بازی کوتاه شود ، از قوانین خانه ها در بازی استفاده نکنید.

 • چنانچه به پول کوچکتر نیاز داشتید می توانید پول درشت خود را به بانک داده و پول خرد بگیرید.

 • هیچگاه به سایر بازیکنان پول قرض ندهید و برای دریافت اجاره بها از بانک و ورود غیر مجاز توافق نکنید.

 • پول‌های بانک را وسط صفحه بازی نگذارید.

 • وقتی بازیکنی مایل به خرید محلی نیست حتما آن را به مزایده بگذارید.

چه مدت می توانید در زندان مونوپولی بمانید؟

زمانی که به زندان مونوپولی افتادید، اگر مایل به پرداخت هزینه نبودید، می‌بایست صبر کنید تا نوبت به انداختن تاس شما برسد. در این هنگام شما باید تاس جفت بیاورید تا از زندان خلاص شوید و یا ۳ نوبت منتظر بمانید و سپس با انداختن هر میزان تاسی می‌توانید از زندان بیرون بیایید.

بازیکنان در مونوپولی با چه مبلغی شروع می کنند؟

در ابتدای بازی مونوپولی به هر یک از بازیکن ها اسکناس هایی به شرح زیر تحویل داده می‌شود:

 • ۵ عدد اسکناس به ارزش ۱

 • ۱ عدد اسکناس به ارزش ۵

 • ۲ عدد اسکناس به ارزش۱۰

 • ۱ عدد اسکناس به ارزش۲۰

 • ۱ عدد اسکناس به ارزش ۵۰

 • ۴ عدد اسکناس به ارزش ۱۰۰

 • ۲ عدد اسکناس به ارزش ۵۰۰

در مجموع به هر بازیکن مبلغ ۱۵۰۰ اسکناس تعلق می‌گیرد و بقیه اسکناس‌ها در جعبه بازی به عنوان بانک نگهداری می‌شوند.

رهن در مونوپولی چیست و چه کاربردی دارد؟

زمانی در بازی اتفاق می‌افتد که شما بدهکار شوید، در این هنگام اگر نمی‌توانید بدهی‌های خود را پرداخت نمایید، سعی کنید با فروختن ساختمان‌ها و یا در رهن گذاشتن دارایی‌های خود، میزان پول نقدی که در اختیار دارید را افزایش دهید تا با آن بدهی‌های خود را پرداخت کنید. برای اینکه دارایی‌های خود را در رهن بانک بگذارید ابتدا باید تمام ساختمان‌های واقع در همان مجموعه رنگ را به نصف قیمت به بانک بفروشید.

قوانین خانه‌ها در مونوپولی چیست؟

با انداختن تاس بازی آغاز می‌گردد و هر بازیکنی که بیشترین عدد تاس نصیبش شده است، بازی را در جهت عقربه های ساعت شروع می‌کند.

سپس هر بازیکن مهره خود را در خانه “GO” قرار می‌دهد و تاس را پرتاب می‌کند و به تعداد عدد مشخص شده توسط تاس حرکت می‌کند.  مهره ها در همان نقطه می مانند و در نوبت بعدی، از آنجا به حرکت ادامه می‌دهند. این امکان وجود دارد که دو یا چند بازیکن  به طور همزمان در یک خانه قرار بگیرند و امکان زدن و به خانه دیگری فرستادن یک بازیکن توسط بازیکن دیگر وجود ندارد.

بر اساس خانه‌ای که مهره فرد  قرار می‌گیرد؛ بازیکن می تواند ملک خریداری کند، اجاره و مالیات بپردازد، کارت شانس یا خزانه عمومی بردارد و یا اینکه به زندان برود. هر بار که بازیکنی از خانه “GO” عبور می‌کند، چه با پرتاب تاس و چه با کشیدن کارت، بانکدار می‌بایست به آن بازیکن مبلغ ۲۰۰ اسکناس بدهد.

خانه‌های دیگری نیز در بازی وجود دارند که در صورتی که بازیکن در این خانه‌ها قرار بگیرد، بانکدار می‌بایست مبلغ ۲۰۰ اسکناس به فرد نام برده بدهد. یکی از این خانه‌ها، خانه خزانه عمومی است و خانه دیگر، خانه شانس است.

در بازی مونوپولی هنگامی که روی یک ملک بدون مالکیت فرود می‌آیید، می‌توانید آن ملک را با قیمت چاپ شده آن از بانک خریداری کنید و سند مالکیت آن خانه را در اختیار بگیرید. اما اگر مهره‌ شما روی خانه‌ای قرار گرفت که مالکیت آن در اختیار بازیکن دیگری قرار داشت، باید اجاره‌ مشخص شده روی کارت بازی را به مالک آن خانه پرداخت کنید.

قانون پارکینگ رایگان در مونوپولی چیست؟

هر زمان که کسی هزینه یا مالیاتی در بازی پرداخت می‌کند، پول را در وسط هیئت مدیره قرار می‌دهد. وقتی کسی در پارکینگ رایگان فرود می‌آید، این پول را دریافت می‌کند.

قوانین تاس جفت در مونوپولی چیست؟

در صورتیکه بعد از انداختن تاس‌ها جفت بیاورید می‌توانید مجددا تاس بیاندازید و یک دور دیگر بازی کنید.

اما مراقب باشید، زیرا اگر در یک نوبت بازی سه مرتبه پشت سر هم تاس جفت بیاورید، آنگاه باید مستقیم به زندان بروید.

قوانین شروع بازی مونوپولی چیست؟

برای شروع بازی به ۲ تا ۸ بازیکن نیاز است. یک بازیکن، به عنوان بانکدار مونوپولی شناخته می‌شود. کلیه دارایی‌های بانک باید از دارایی‌های خود بانکدار جدا باشد. بانک تمام پول باقیمانده و کلیه املاک و ساختمان‌ها را تا زمان خریداری کنترل می‌کند. هر بازیکن یک مهره را انتخاب می‌کند و آن را در خانه “Go” مونوپولی قرار می دهد. بانکدار در ابتدای بازی ۱۵۰۰ اسکناس به هر بازیکن می‌دهد.

در ابتدا بانکدار مونوپولی با انداختن تاس، بازی را آغاز می‌کند. سپس هرکدام از بازیکنان تاس می‌اندازند و بازیکنی که بیشترین عدد تاس را بیاورد، شروع ‌کننده بازی است. بازی را در جهت عقربه‌های ساعت شروع می‌شود

بازی‌های مشابه مونوپولی که در آن پول و دارایی رواج دارد کدام است؟

به  دلیل محبوبیت بازی مونوپولی، بازی‌های دیگری مشابه این بازی ابداع شدند که در زیر با برخی از آن‌ها آشنا می‌شوید:

 • بازی زندگی (The Game of Life)

 • ریسک

 • سیطره کتان

 • بازی فکری کارکاسان

 • ورسک

 • شبکه نیرو

 • اربابان وگاس

 • حومه شهر

آیا در مونوپولی می‌توانید از بانک پول قرض بگیرید؟

در بازی مونوپولی شما نمی‌توانید از دیگر بازیکنان پول قرض کنید و تنها می‌توانید از بانک پول قرض کنید. قرض کردن پول از بانک در هر زمان ممکن است و یک بازیکن ۵۰۰ دلار پول می‌تواند از بانک قرض کرده ویا به اصطلاح وام بگیرد. تا زمان پرداخت وام، بازیکن هنگام عبور از خانه Go تنها ۱۰۰ دلار پول دریافت می‌کند.

چگونه در مونوپولی برنده می شوید؟

مهره خود را دور تا دور صفحه بازی حرکت می‌دهید و تا جایی که می‌توانید املاک و دارایی‌های از قبیل خیابان، ایستگاه راه آهن و ساختمان و خدمات عمومی را خریداری کنید. هرچه اندازه دارایی شما بیشتر باشد، اجاره بهای بیشتری دریافت خواهید کرد. هنگامی که پول بانک به اتمام برسد یا سایر بازیکنان ورشکست شده باشند، بازیکنی که مجموع بیشترین سرمایه ملکی و نقدی را داشته باشد، برنده بازی خواهد بود.

آیا می توانید در مونوپولی بدهی داشته باشید؟

طبق قوانین بازی، یک بازیکن می‌تواند هم به بانک و هم به بازیکنان دیگر بدهکار باشد. زمانی که بازیکن بیش از آنچه که می‌تواند بدهد به بازیکن دیگر یا به بانک بدهکار باشد، آن بازیکن ورشکسته است و اگر بدهی او به بازیکن دیگری است، باید تمام ارزش خود را به آن بازیکن بسپارد و از بازی کناره گیری کند.

تعداد بازیکنان ایده آل برای مونوپولی چقدر است؟

بازی مونوپولی در حالت ایده آل به چهار تا هشت نفر بازیکن نیاز دارد. زیرا هرچه تعداد بازیکنان در بازی بیشتر باشد، دارایی‌ها ارزشمندتر می‌شوند.

چه راهکارهایی در مونوپولی وجود دارد که زیرکانه تقلب کنیم؟

برخی از افراد ممکن است در بازی بسیار به برنده شدن فکر کنند و در صورت باخت شکست بزرگی بخورند. این افراد به دنبال تقلب کردن می‌افتند. گرچه بازی مونوپولی قوانینی را برای تقلب کنندگان قرار نداده است اما این کار پیشنهاد نمی‌شود زیرا دیگر دوستانتان به شما اعتماد نخواهند کرد و جنبه تفریحی بودن بازی از بین می‌رود. با این حال چند راه کار که به صورت مخفیانه می‌توانید تقلب کنید را در زیر مشاهده می‌کند تا بتوانید از انجام تقلب دوستان خود جلوگیری کنید:

 • دزدی از بانک

 • رشوه دادن به بازیکنان دیگر با انجام کاری در زندگی واقعی برای کمک به بازی خود

 • بهم ریختن ترتیب کارت های شانس تا کارت‌های خوب را خودتان دریافت کنید.

 • زمانی که با افرادی بازی می‌کنید که بازی را به خوبی شما نمی‌دانند از خودتان قوانینی وضع کنید که به نفع خودتان باشد.

 • مهره خود را به صورت مخفیانه کمتر یا بیشتر از مقداری که تاس نشان می‌دهد حرکت بدید تا بر روی خانه بهتری قرار بگیرید

بازی مونوپولی چگونه پایان می یابد؟

در دو صورت بازی مونوپولی به اتمام می‌رسد. یکی هنگامی که پول بانک به اتمام برسد و دیگری زمانی است که سایر بازیکنان ورشکست شده باشند. بازیکنی که مجموع بیشترین سرمایه ملکی و نقدی را داشته باشد، برنده بازی خواهد بود.

چقدر پول در یک بازی مونوپولی وجود دارد؟

پول انحصاری در بازی مونوپولی شامل ۲۰ اسکناس نارنجی ۵۰۰ دلاری، ۲۰ اسکناس ۱۰۰ دلاری به رنگ بژ، ۳۰ اسکناس ۵۰ دلاری به رنگ آبی، ۵۰ اسکناس ۲۰ دلاری به رنگ سبز، ۴۰ اسکناس ۱۰ دلاری به رنگ زرد، ۴۰ اسکناس صورتی رنگ ۵ دلاری و ۴۰ اسکناس ۱ دلاری سفید است.

بازی مونوپولی چقدر طول می کشد؟

بازی مونوپولی متغیر بین ۲ تا ۸ نفر است، مدت زمانی که برای تنظیم بازی صرف می‌شود بین ۲ تا ۵ دقیقه است و مدا زمان کل بازی به طور میانگین بین ۲۰ الی ۱۸۰ دقیقه است.

وقتی پول بانک در مونوپولی تمام شود چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که پول بانک در بازی مونوپولی تمام شود، بانکدار یا می‌تواند پول تهیه نماید و به بازی تزریق کند، یا از بازیکنان به  طور مساوی پول دریافت کند و یا با رای اکثریت بازی را به اتمام برساند و با شمردن پول‌های بازیکنان دیگر، برنده بازی مشخص شود.

کودکان در چه سنی باید با مونوپولی آشنا شوند؟

شرط سنی برای بازی مونوپولی از ۸ سال به بالا است. اما سن واقعی که در آن کودک می‌تواند بازی کند با توجه به توانایی ریاضی وی متفاوت است.

بازی مونوپولی ابداع چه کسی است؟

در سال ۱۹۰۳ الیزابت مگی یک بازی را با نام “بازی مالکین” طراحی کرد. این بازی در واقع پایه و اساس بازی مونوپولی امروزی بود. شرکت برادران پارکر در سال ۱۹۳۵ امتیاز بازی رو به مبلغ ناچیز ۵۰۰ دلار از مگی می‌خرد. با اینکه ابداع کننده اصلی بازی مونوپولی الیزابت مگی بود، اما شرکت برادران پارکر در طی ۸۰ سال گذشته، هیچ‌گاه نامی از مگی نبردند.

جمع بندی مونوپولی

مونوپولی به چند نام  ایروپولی و روپولی  و عمو پولدار در ایران شناخته شده است، این بازی در سال ۱۹۰۳ با اسم«TheLandlord’s Game» توسط یک خانم آمریکایی به نام  الیزابت مگی فلیپس طراحی شده  است و توسط شرکت برادران پارکر ساخته شده و به صورت بسته‌بندی توسط شرکت هزبرو آمریکا منتشر شده.

کلمه مونوپولی از دو کلمه مونو (به یونانی: mono، به معنی تنها) و پولی (به یونانی: poly، به معنی فروش) به وجود آمده است. منوپولی در واژه به معنای انحصار گری و یا انحصار طلبی است. موضوع بازی منوپولی تلاش بازیکن‌ها در بازی  برای به دست گرفتن انحصارطلبی خانه‌ها در زمین بازی است. طبق تحقیقات انجام شده  از سال ۱۹۳۵ تا اکنون غریب به ۷۵۰ میلیون نفر بازی منوپولی را انجام داده اند.

در این بازی برخی از معروفترین نقاط دیدنی لندن را هم  آوردند  که این روزها به قسمت اساسی از بازی تبدیل شده است که به جای بازی اصلی، بیشتر بر خرید موارد تجملاتی ومجبور کردن بازیکن بر پرداخت مالیات متمرکز می کند.

از صفحه‌ها و مهره‌هایی با موضوع  داستان‌های «هری‌پاتر» و «بازی تاج و تخت» گرفته تا نسخه‌هایی از مونوپولی که با موضوع شهرهایی خاص طراحی شده و نام اماکن و بناهایی شناخته‌شده از این شهرها را روی صفحه خود دارند.

بازی مونوپولی امروزه به بیش از 37 زبان مختلف دنیا منتشر شده است.همچنین اسم کلمه «مونوپولی» به نام تاجری به نام(چارلز دارو ) از اهالی فیلادلفیا ثبت شده.

اولین نسخه مونوپولی هم توسط دارو و با وسایلی که در خانه داشت درست کرد و فروخته شد.

مهره‌های آن هم مجسمه‌های فلزی بسیار کوچکی  از جمله به شکل کفش، فانوس، ماشین مسابقه، گربه و کلاه بوده  که از دستبند خواهرزاده دارو آویخته شده بود.می توان گفت در واقع الهام گرفته از دست بنددختر کوچک در خانواده دارو بوده.

برادران «پارکر» به دارو گفته بودند در این بازی سرمایه‌گذاری نخواهند کرد به ایعلت که از نظر آن ها بازی مونوپولی  «۵۲ ایراد خلی مهم » داشت که باعث می شد طرفداران زیادی نداشته باشد .یکی از دلایل آن هم پیچیدگی بازی و موضوع بازی که ممکن بود خسته کننده شود .

به همین خاطر دارو قبل از فرستادن بازی به بازار که در آستانه ورشکستگی بود و زمانی که بازی وارد بازار شد نام دارو به عنوان کسی که با اراده و هوش بالای خود به تنهایی توانسته بود در این بازی سرمایه گزاری کند و به میلیون ها دلار سرمایه برسد ثبت شد.

حتی کتابی هم با عنوان مونوپولیست ها (MONOPOLIST’s) درباره بازی مونوپولی نوشته شده و بعد  از آن مقالات و انتقادات  و بررسی های زیادی در مورد بازی مونوپولی و کتاب مونوپولیست درنیویورک تایمز و…نوشته شده است که به تعریف  نیویورک تایمز، نمی‌توان به راحتی از کنار داستان یک اسباب بازی گذشت و امروزه یکی از سرگرمی‌های جذاب برای بیشتر مردم جهان شده است!

در سال های اولیه این بازی در جمع‌های روشنفکرانه و در میان دانشجویان بسیار پرطرفدار شد، دو دسته قانون داشت که در واقع به دو روش می‌شد آن را بازی کرد: به شیوه‌ای «ضد انحصار» که در آن سرمایه ای که تولیدشده بود در بازی بین بازیکنان تقسیم می‌شد و یا روش دوم این که  انحصارطلبانه که در آن هر یک از بازیکنان به دنبال کشاندن بقیه به سمت ورشکستگی و گرفتن سرمایه  آن ها  بود .

تفاوتی که  دارو با نام «مونوپولی» به بازار فرستاد با نسخه مگی(طراح بازی) این است که در بازی قانون دوم یعنی (قوانین غیر انحصاری و «عادلانه») خبری نیست. در بازی مونوپولی کلاسیک، رقابت برای به دست آوردن انحصار خانه‌های بازی و دریافت پول از رقبای بازی و عبور از آن خانه‌هاست.
هدف هر بازیکن هم در آخر به  شکست  و  تصاحب سرمایه آنهاست.

زمانی که اولین بازی مونوپولی به درست شد و به بازار رفت بیشتر قسمت ها به صورت دستی ساخته شده بود،صفحه بازی از یک پارجه کتان روغنی ساخته شده بود. خانه های بازی از چوب ساخته شده بودند.
تمامی کارت های بازی دستی رنگ آمیزی شده بود و نوشته های هم دستی انجام شده بود، تمامی مهره های بازی هم از جنس چرم مخصوصی که با آن دست بند می ساختند بود .
در اواسط دهه ۱۹۳۰ میلادی،همچنان مونوپولی پرفروش ترین بازی در آمریکا بود و تاکنون نیز نزدیک به ۷۵۰ میلیون نفر این بازی را انجام داده اند.

انواع دیگر بازی مونوپولی:

1-بازی فکری مونوپولی سریع و خشن هزبرو

2-بازی فکری مونوپولی Friends هزبرو

3-بازی فکری مونوپولی باب اسفنجی هزبرو

4-بازی فکری مونوپولی لیورپول هزبرو

5-بازی فکری مونوپولی چلسی هزبرو

6-بازی فکری مونوپولی مدل1 Monopoly

7-بازی فکری سرنخ بازی تاج و تخت هزبرو

8-بازی فکری سرنخ هری پاتر هزبرو

9-بازی فکری چمپیونز پولی

10-بازی فکری ایروپولی

نکات مهم در بازی مونوپولی

 • اختاپوس به عنوان عرضه کننده این بازی در ایران همواره استفاده از آن را به خانواده ها توصیه می کند چرا که این بازی به صورت همزمان توسط تمامی اعضای خانواده قابل اجرا است و همچنین ممکن است تا حدود ۲ ساعت اعضای خانواده را در کنار هم گردآورده و سرگرم کند.

 • از طرفی می تواند نکات آموزشی فراوانی را برای کودکان در رابطه با برنامه ریزی مناسب برای دارایی های خود به ارمغان آورد.

M.R.F2000
M.R.F2000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایتمان استفاده می کنیم. با مشاهده این وب سایت، شما برای استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من