فواید شطرنج و تاثیر آن بر رشد فکری کودک

بازی شطرنج

بازی شطرنج از قدیمی ترین بازی های جهان است که تاریخ قدمت آن به بیش از 1500 سال می رسد . بازی شطرنج فعالیت فکری پیچیده‌ای است که نیاز به فکر کردن ، تمرکز و توانایی قدرت تصمیم‌گیری بالا دارد . 

فواید بازی شطرنج

 . توانایی قدرت برد و پذیرفتن شکست

قطعا  همه همه دوست دارند که برنده باشند  ، اما یادگیری پذیرفتن باخت هم مهم می باشد. برای مثال – بعضی اوقات شما درس می دهید ، و گاهی هم درس را یاد می گیرید! مهمتر از همه چیزی که باید مهم باشد این است که ، سعی کنید از این باخت ها  تجربه کسب کنید و درس بگیرید و بازیکن بهتری شوید . در تمام مراحل زندگی ، هنگام مواجهه با شکست باید به عقب برگردیم و قویتر و عاقلتر برگردیم. برنده شدن یکی از ویژگی های  مهم شخصیتی است که بازی شطرنج می تواند به شما بیاموزد .

 . علمکرد درست نسبت به اتفاقات اطراف

یکی دیگر از نکات مهم بازی شطرنج این است که کودکانی که شطرنج بازی می کنند و امتیازات بالایی هم در بازی کسب می کنند ،  از همان کودکی به کودکان می آموزد که انتخاب آنها نتیجه  های خوب و بدی دارد. فکر کردن در حرکات و تلاش برای انجام بهترین کاری که می توانید پاداش آور باشد ، در حالی که خیلی سریع بازی می کنید و عجله در تصمیم گیری ها می تواند عواقب منفی داشته باشد .

 . تقویت تمرکز 

بابی فیشر درباره شطرنج گفت

 “شطرنج تمرکز کامل را می طلبد.” یک بازیکن شطرنج می تواند مانند یک استاد بزرگ برای 30 حرکت حرکات خود را انجام دهد و سپس در حرکت 31 حواس پرتی کند و یک اشتباه اساسی ایجاد کند که بازی را از دست بدهد! این تمرکز شدید در زندگی روزمره هنگام مواجهه با تکالیف مدرسه ، کارهای روزمره و مهلت مقرر مفید است .

 . بهترین بازی آموزشی در مدارس

شطرنج فعالیت کم هزینه ای است که کودکان باید در مدرسه  یادبگیرند و با بازی کنند و سرگرم شوند. کودکان در سنین پایین ،  می توانند در یک کلاس یا باشگاه شطرنج شرکت کنند . شطرنج در مدارس می تواند قوای فکری کودک را تقویت کند و آن ها بیشتر به سمت درس فرابخواند .

 . کمک به تقویت خلاقیت 

شخصیت افراد در بازی شطرنج ظاهر می شود و خود را نشان می دهد. یک فرد خجالتی و منفعل ممکن است محرمانه تر بازی کند در حالی که یک فرد اجتماعی ممکن است یک مهاجم جسور باشد. قسمت شگفت انگیز بازی شطرنج این است که جا برای سبک ها و شخصیت های همه وجود دارد . به روش بازی شخصی خود ، می توانید خلاقیت خود را در نوع حرکات ، برنامه ها و تاکتیک هایی که در بازی ارائه می دهید ، نشان دهید .

 . بالا بردن اعتماد به نفس

شطرنج هم مانند زمانی که وقت خود را برای مطالعه می گذارید ، زمان خود را برای شرکت در مسابقه ای اختصاص می دهید ، وقت خود را صرف تجزیه و تحلیل ضررها و یافتن نقاط ضعف خود می کنید. با تمام این کارها احساس اعتماد به نفس در وجود شما ایجاد می شود.بازی شطرنج حتی کار کردن در یک دوره و زمان سخت و پیچیده می تواند به شما در ایجاد انعطاف پذیری و اعتماد به نفس و به دست آوردن عزت نفس کمک کند .

 . قدرت حل مسائل

در بازی شطرنج ، شما با چالش ها و اتفاق هایی روبرو هستید که باید آنها را حل کنید تا بهترین بازی را انجام دهید . شطرنج می تواند به شما کمک کند تا سریع تر و بهتر فکر کنید ، عجله در تصمیم گیری های خود نداشته باشید و امتیازات و منفی های انتخابی خود را بسنجید . این ارتباط با چالش هایی است که در زندگی روزمره با آن روبرو هستیم و درست مانند شطرنج ، ما سعی می کنیم بهترین انتخاب ها را داشته باشیم تا نتایج مثبتی برای زندگی خود به دست آوریم .

 . عملکرد بهتر مغز

مغز قسمت قابل توجهی است که مسئول عملکرد ذهنی ما است و مهمترین اندام در بدن انسان است . وقتی مغز تحرکی نداشته باشد ، سلولهای درون آن به آرامی می میرند ، مثل همان جمله معروفی که از موتور “اگر از آن استفاده نکنید ، آن را از دست می دهید” است ، با این حال ، شطرنج ابزاری است که به شما یک تمرین ذهنی سخت برای بهتر فکر کردن و عملکردی بهتری و قوی تر مغز شما می باشد .

 . تاثیر در دو نیمکره مغز

برای اینکه بیشترین بهره را از یک تمرین بدنی ببرید ، باید از دو طرف نیمکره چپ و راست بدن خود استفاده کنید. مطالعات نشان می دهد برای اینکه بتوانید شطرنج خوب بازی کنید ، بازیکن باید نیمکره چپ مغز خود را قدرت بالاتری داده و استفاده کند ، که با شناسایی جسم و همچنین نیمکره راست که با شناخت الگو سروکار دارد.

با گذشت زمان با تمرین های پی در پی در بازی کردن شطرنج ، به لطف قوانین و فنون مربوط به بازی ، بازی شطرنج به طور موُثری نه یک طرف مغز شما را بلکه هر دو طرف نیمکره مغز شما را تمرین می دهد و رشد می کند. دانشمندان همچنین ادعا می كنند كه بازی شطرنج می تواند تا 14 سال سن ذهنی را بهبود بخشد ، این برای یك تمرین چطور است ؟

 . تقوبت هوش

طیق تحقیقات دانشمندان نشان داده اند كه شطرنج به حفظ بیماری آلزایمر كمك می كند ، كه ارتباط مستقیمی با از دست دادن حافظه دارد. برنامه و استراتژی های زیادی دربازی شطرنج وجود دارد و یک بازیکن خوب باید بیشتر آنها را بشناسد ، اما این حالت نشستن و یادگیری تاکتیک ها را به خاطر نمی آورد .

در طول بسیاری از بازی هایی که می کنید  ، بازیکنان تقریباً یک احساس واحد نسبت به زمان استفاده از یک تاکتیک خاص را دارند این که در این زمان حافظه بهبود بهتری پیدا می کند بازیکنان می توانند به سرعت استراتژی ها یا تاکتیک های مختلف را به خاطر بسپارند و از آنها استفاده کنند. بهترین قسمت این است که این سود فقط به شطرنج محدود نمی شود – بهبود حافظه را می توان در زمینه های دیگر زندگی مانند عملکرد تحصیلی ، مسئولیت ها ، تعهدات و غیره مشاهده کرد .

 . توجه بهتر به اطراف

 بزرگسالان و کودکان به سختی می توانند در مدرسه و کار تمرکز کنند ، کمتر تمرکزشان درگیر کار می شود و سرعت تولید کاهش می یابد ، اما روش های بهتری برای مقابله با این پدیده ها از مراجعه به داروخانه محلی شما وجود دارد .

شطرنج به توجه زیادی احتیاج دارد ، به عبارت دیگر ، اگر ذهن شما روی بازی متمرکز نباشد – ضرر می کنید ، به همین سادگی. با چنین مجازات فوری به دلیل عدم توجه ، ذهن آموزش می یابد تا متمرکز و توجه باشد. این امر منجر به عملکرد بهتر در مدارس و محل کار ، اتلاف وقت کمتر و باعث به دست آوردن پیروزی های بیشتر می شود .

M.R.F2000
M.R.F2000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایتمان استفاده می کنیم. با مشاهده این وب سایت، شما برای استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من